Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
"Keşmir'de İnsan Haklarını Tespit Edecek Uluslararası Bir Mekanizma Yok"
Rus Araştırmacı Dr. Leonid Savin alınan BM kararlarının uygulanmadığını, uluslararası düzenin işlemediğini söyledi.
04 Aralık 2019 10:17

Rus Araştırmacı Dr. Leonid Savin, “Keşmir Krizi: Barışa Yönelik Tehditler ve Uluslararası Toplumun Rolü” kongresinde 'Hukuk Oturumu'nda konuştu.

Dr. Leonid Savin Hindistan yönetimindeki BJP Partisinin ilkelerinden bahsetti bu ilkelerin Hindistan felsefesini özünü oluşturduğunu söyledi. “Yıllarca bölgeye barışın gelmesi için hiçbir şey yapmadılar” diyen Savin, “Uluslararası düzen sizce işliyor mu?”diye sordu ve ekledi: “BM kararları hayata geçirilmediği takdirde uluslararası düzenin işlemediğini de söyleyebiliriz. Keşmir’de insan hakları ihlallerini tespit edecek uluslararası bir komisyon yok orda olup biteni gözlemleyecek bir uluslararası mekanizma yok. Dolayısıyla da Keşmir’in dünyadaki en tehlilkeli gri alan olduğunu söyleyebiliriz.”

Rus Araştırmacı Dr. Leonid Savin, Keşmir krizinin çözümü için Türkiye ve Rusya’nın yardımcı olabileceğini söyledi.

Keşmir krizine ilişkin bilgilendirmenin yapılması gerektiğini vurgulayan Savin, “Rusya’da insanlara ‘Keşmir hakkında ne biliyorsunuz’ desem Hiç haberleri yok” diye konuştu. 

 

Dr. Leonid Savin'in konuşmasını izlemek için tıklayınız