Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
"Dünyanın En Büyük Cezaevi Keşmir"
SDE ve LCPR işbirliğinde düzenlenen "Keşmir Krizi: Barışa Yönelik Tehditler ve Uluslararası Toplumun Rolü" kongresinde birbirinden önemli isimler değerlendirmede bulundu.
02 Aralık 2019 11:21

SDE ve LCPR işbirliğinde düzenlenen "Keşmir Krizi: Barışa Yönelik Tehditler ve Uluslararası Toplumun Rolü" kongresine dünyanın pek çok ülkesinden önemli isimler katıldı. Bunlardan birisi de Pakistanlı Senatör Sherry Rehman’dı. Rehman Keşmir’de yaşananları anlattı, “Keşmirliler devlet eliyle yürütülen işkenceye maruz bırakılıyorlar. Hâlihazırda Dünyanın en büyük cezaevi Keşmir” dedi.

“Bu problemin kalbinde Hindistan’ın tutumu var” diyen Sherry Rehman, Hindistan yönetiminin Keşmir’de yaşananları demokrasi soylemi altında örtbas etmeye çalıştığını söyledi ve Keşmir’le ilgili dünyaya asla bilgi verilmediğine dikkat çekti. Uluslararası toplumu “Bölgeye adaletin gelmesini bekliyorlar” diyerek eleştirdi. Rehman, Hindistan’ın 5 Ağustos’ta aldığı kararla BM’nin yüzüne tokat attığını söyleyerek, “Hindistan’la birlikte birçok ülke küresel düzeni yeniden yazmaya çalışıyor. Bu öyle bir küresel düzen ki sadece güce dayalı bir düzen. Ama yumuşak güç değil” dedi.

Kongrede konuşan İranlı Eski bakan Mir Mahmood Moosavi Khameneh,  Keşmir sorununun sadece Keşmirlileri değil tüm bölge insanlarını etkilediğini söyledi. 

“Bölgedeki kalkınma da etkilendi bu Keşmir meselesinden. Keşmir’de bu politikaları sürdürebilmek için çok para harcandı. İnsanların cebinden alınan paralar bunlar. Bölgenin insanı da her bir aile ferdi de bundan etkileniyor.”

Kongrede konuşan Endonezya Milletvekili Dr. Muhammed Najib ise, “Filistin meselesine nasıl yaklaşıyorsak Keşmir sorununa da öyle yaklaşmalıyız” dedi.

 

Senatör Sherry Rehman'ın konuşmasını izlemek için tıklayınız