Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
"Bir Ulus Acı Çekmekle Yok Edilemez"
Cammu ve Keşmir İnsan Hakları Konseyi Başkanı Dr. Syed Nazir Gilani Stratejik Düşünce Enstitüsü ve Lahor Barış Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen uluslararası keşmir kongresinde konuştu.
03 Aralık 2019 12:11

Londra merkezli Cammu ve Keşmir İnsan Hakları Konseyi Başkanı Dr. Syed Nazir Gilani Stratejik Düşünce Enstitüsü ve Lahor Barış Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen uluslararası keşmir kongresinde yaptığı konuşmada Hindistan’ın Keşmir’de siyasi Vandalizm, askeri saldırı ve kültürel istila uyguladığını söyledi. "Bir ulus acı çekmekle yok edilemez. Acı çektirerek yok edemezsiniz. Acı çekmenin bir anlamı kalmazsa o ulus yok olur. Keşmirliler için acılarının bir anlamı var" dedi.

Gilani, burada yaptığı konuşmada Keşmir halkının maruz kaldığı şiddet, baskı ve zulme değindi, Hindistan tarafından yapılan şiddet ve nefreti körükleyen açıklamaları paylaştı:

“Bir Hint General geçtiğimiz günlerde Keşmirli kadınların esir alınmasının ve Keşmirli erkeklerin öldürülmesinin meşru olduğunu söyledi. Düşünün Keşmirli kadınların ırzına geçilmesinin meşru olduğunu söyleyen bir general var.”

Dr. Syed Nazir Gilani Hindistan’ın amacının Keşmir’i federal bir yapıyla tamamen kendisine bağlamak olduğunu söyledi.

Sorunun çözümü için ise Pakistan’a büyük işler düştüğünü söyleyen Gilani, “Hindistan ordusunun 1948 yılındaki BMGK kararlarına göre geri çekilmesi lazım” diye konuştu.

Syed Nazir Gilani, sadece Pakistan’dan değil tüm İslam ülkeleri ve uluslararası toplumun Keşmir’le ilgilenmesi gerektiğini vurguladı “Bizim dostlara ihtiyacımız var” dedi.

 

Syed Nazir Gilani'nin konuşmasını izlemek için tıklayınız