Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Pistten Çıkan Pegasus Uçağının Pilotu Tutuklandı

İstanbul’da Sabiha Gökçen Havaalanı’nda pistten çıkan, Pegasus Havayolları’na ait Boeing 737 model uçağın pilotu tutuklandı
SDE Editör
25 Şubat 2020 10:20
A+
A-

AMERİKANIN SESİ

5 Şubat’ta İzmir- İstanbul seferini yaparken iniş yaptığı Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıkan ve üç kişinin hayatını yitirdiği uçak kazasıyla ilgili soruşturma kapsamında Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği kaptan pilot Mahmut A.'nın "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Kazadan sonra tedavi gördüğü hastaneden taburcu edilen kaptan pilot Mahmut A. önce Anadolu Adalet Sarayı’na gönderildi ve burada savcılık tarafından ifadesi alındı. İfadesinin alınmasından sonra kaptan pilotun "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan tutuklanması talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildiği bildiriliyor.

Pegasus Havayolları'na ait İzmir-İstanbul seferini yapan Boeing B737 800 tipi uçak inişten sonra Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pistten çıkmış, kazada üç kişi hayatını kaybetmiş, 180 kişi yaralanmıştı. Kazadan bir gün sonra uçağın iki pilotu hakkında soruşturma başlatıldığı duyurulmuştu.

Kara kutu deşifre edildi

5 Şubat’ta yaşanan kazanın kara kutusunun Almanya’nın Braunschweig kentinde bulunan Alman Havacılık Kaza Soruşturma Bürosu'nda Amerikalı yetkililerin de nezaretinde deşifre edildiği duyurulmuştu. Kara kutu kayıtlarına göre kazada pilot hatasının düşük seviyede olduğu ileri sürülmüştü.

Geçen hafta da Düsseldorf'a inen bir Pegasus uçağının tekerleklerinin sıcaktan eridiği tespit edilmiş, 163 yolcu acil çıkışta bulunan şişme kaydıraklar üzerinden tahliye edilmişti. Olayda yaralanan olmadığı bildirilmişti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.