Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

OHAL bugün itibari ile sona eriyor

Terör örgütleriyle mücadele kapsamında 20 Temmuz 2016'da ilan edilen Olağanüstü Hal uygulaması bugün kaldırılıyor.
Sde Editör
18 Temmuz 2018 10:18

Terör örgütleriyle mücadele kapsamında 20 Temmuz 2016'da ilan edilen Olağanüstü Hal uygulamasının (OHAL) bugün sona ereceği bildirildi.

20 Temmuz 2016'da ilan edilen OHAL, 7 kez uzatıldı. KHK'lar ile en köklü değişiklik, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde yaşandı. Harp akademeleri ve askeri liseler kapatıldı. Milli Savunma Üniversitesi kuruldu. Askeri hastaneler Sağlık Bakanlığı'na devredildi. Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları da İçişleri Bakanlığı'na bağlandı.

OHAL kapsamında, gözaltı süresi ilk olarak 30 güne çıkarıldı. Bundan 6 ay sonra ise, bu süre 7 güne düşürüldü. Terör bağlantısı olan belediyelere kayyum atanmasının yolu açıldı. O yetkiyle 94 belediyeye kayyum atandı. Denetimli serbestlik süresi bir yıldan 2 yıla çıkartıldı.

OHAL süresince, kapatılan kurum ve vakıfların mallarınını hazineye devrinin önü açıldı. TMSF'ye de terörle ilişkisi tespit edilen şirketlere kayyum atama yetkisi tanındı.

15 Temmuz'daki FETÖ darbe girişimine karşı mücadele eden, terör olaylarının etkisiz kılınmasına destek olan sivillere yargı muafiyeti sağlandı. Resmi Gazete'den yapılan "dön" ilanına rağmen 3 ay içinde yurda dönmeyen Türk vatandaşlarının, vatandaşlıktan çıkarılabilmesinin yolu açıldı.

KHK'lar ile günlük hayatı ilgilendiren önemli düzenlemeler de yapıldı. Taşeron işçilerin kadroya alınmasının önü açıldı. Yolcu ve eşya taşımacılığında yılın belli dönemlerinde kış lastiği zorunlu hale getirildi. Evlilik programları kaldırıldı. Terör tutuklularına tek tip kıyafet uygalamasının da önü açıldı. Ancak düzenleme hayata geçirilmedi. Günübirlik kiralanan evlere anında kolluk kuvvetlerine bildirim zorunluluğu da getirildi.

İhraç kararnameleri dahil olmak üzere tüm KHK'lar, Meclis'te de görüşülerek kanunlaştırıldı.

OHAL yerine 23 madde

Bu arada OHAL sonrası FETÖ ile mücadelenin aksamaması için hazırlanan yeni teklif Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Düzenleme, valilere önemli yetkiler veriyor. Valiler 15 günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere girişi ve çıkışı sınırlayabilecek, gözaltı süresi bireysel hallerde 48 saati, toplu işlenen suçlarda ise 4 günü geçemeyecek.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.