Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Adalet Bakanı Gül FETÖ davaları için tarih verdi

Adalet Bakanı Gül, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda, FETÖ davalarının 2018 sonuna kadar tamamlanarak Türkiye'nin yargı gündeminden düşeceğini söyledi.
Sde Editör
07 Haziran 2018 14:27

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül,Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Adalet Bakanı Gül, burada yaptığı konuşmada, muhalefetin parlamenter sisteme dönüş vaadine ilişkin "Öyle iki genel başkan oturup 'Biz eski sisteme döneceğiz' deyince bu sisteme dönüş olmuyor. 'Milletin iradesi iki üç genel başkanın dudağı arasında' meselesi eskidendi. 24 Haziran'dan sonra zaten miletin dediğinden başka hiçbir şey olmayacak." dedi.

Bakan Gül, FETÖ yargılamalarına ilişkin şöyle konuştu:

"40 yıldır gizli ajanda ile 'Devleti ele geçirmeye kadar kendinizi gizleyin' mottosuyla yetişmiş bir örgüt için 'iki yılda bitirdik, artık mücadele sona erdi, başarıyla bitti' bunu kimse diyemez. Burada kararlı, teyakkuz içerisinde, istikrarlı bir şekilde mücadeleyi sürdürmek lazım.

2018 sonunda bu yargılamaların artık Türkiye'nin yargı gündeminden düşeceğini, tamamlanacağını düşünüyorum."

DARBE DAVALARI

Gül, şöyle devam etti:

"Darbe davalarında 287 dosyanın 171'inde karar verilmiştir, 116 dava devam etmektedir. 2 bin 140 mahkumiyet, bin 478 beraat kararı verilmiştir.

Darbe davalarında 622 sanık ağırlaştırılmış müebbet almıştır; bu sanıklardan 31'i hakkında dörder kez, 4 sanık hakkında da üçer kez ağırlaştırılmış müebbet vardır. 887 sanık da müebbet hapis cezası ile cezalandırılmıştır. 631 sanığa da 1 yıl 2 ay ile 20 yıl arasında değişen hapis cezaları verilmiştir."

"HDP İLK BAŞTA SİLAHI KENDİ BÖLGE HALKINA ÇEVİRDİ"

Adalet Bakanı Gül, "7 Haziran'da HDP bölgeden en güçlü desteği aldı, ilk başta silahı kendi bölge halkına çevirdi... Mücadelemizi bunlarla yapıyoruz." dedi.

Bakan Gül, Yunanistan'a kaçan darbeci askerlerin iade edilmemesine ilişkin "Derhal, böyle bir talep bile olmadan 'Biz bunu iade ediyoruz' deyip vermek, demokrasinin bir gereğidir... Bu konuda maalesef bu ve benzeri ülkeler, hukuki talebimizi siyasi mülahazalarla reddetmektedir. Bu da hukuk açısından büyük bir katliam, skandaldır." diye konuştu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.