Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

NATO Ülkelerinin Genelkurmay Başkanları Norveç'te

NATO Genelkurmay Başkanları Toplantısı, Norveç'in başkenti Oslo'da başladı. Toplantıda NATO'nun savunma ve caydırıcılığının artırılması için hazırlanan planlar ile 'Ukrayna'ya destek' konuları değerlendirilecek.
SDE Editör
16 Eylül 2023 15:00
A+
A-

Türkiye'yi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak'ın, bu göreve geldikten sonra ilk kez temsil ettiği toplantıda NATO'nun savunma ve caydırıcılığının artırılması için hazırlanan planlar ile 'Ukrayna'ya destek' konuları değerlendirilecek.

Toplantının açılışında konuşma yapan NATO Askeri Komite Başkanı Oramiral Rob Bauer, NATO'nun savunma ve caydırıcılık için hazırladığı bölgesel planlarla ulusal savunma planlarının birçok alanda iç içe geçmiş olduğunu söyledi.

Bugünkü toplantıda bu planların uygulanabilirliğini ele alacaklarını aktaran Bauer, bunun da yüksek hazırlık seviyesinde daha fazla asker, kapasite geliştirme, komuta ve kontrol yapılarının uyumlandırılması, lojistik destek, bakım, ikmal, eğitim ve tatbikat gibi konuları içerdiğini belirtti.

Bauer, "NATO'nun planlarıyla ulusal savunma planları o kadar iç içe geçmiş durumda ki yolumuzda ilerlerken birbirimize danışmamız hayati önem taşıyor" dedi.
Bauer, İsveç'in NATO üyelik başvurusuna da değinerek, ittifaka üye olmasıyla NATO'nun daha da güçleneceğini ve NATO ülkelerinin asker sayısının 3.5 milyona çıkacağını ifade etti.

 

Kaynak: Sputnik

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.