Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Kuzey Kore'den 'Asya Nato'su İddiası

Kuzey Kore, ABD ve müttefiklerinin işbirliğini, ‘Asya’da NATO benzeri bir askeri ittifak kurma planlanın ilk adımı’ olarak görüyor.
SDE Editör
29 Haziran 2022 17:25
A+
A-

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’nın aktardığına göre Kuzey Kore bugün yaptığı açıklamada ABD, Güney Kore ve Japonya'nın ortak tatbikatlarının Kuzey Kore'ye yönelik ‘şeytani bir amaç’ taşıdığını söyledi.
Kuzey Kore, ABD ve müttefiklerinin işbirliğini, ‘Asya’da NATO benzeri bir askeri ittifak kurma planlanın ilk adımı’ olarak görüyor.
AFP'ye göre, ABD, Güney Kore ve Japonya 2017'den bu yana türünün ilk üçlü zirvesinde Kuzey Kore dosyasını masaya yatıracak. ABD Başkanı Joe Biden üçlü zirvede hazır bulunacak.

Üç ülke, Ağustos ayında Hawaii yakınlarında Pacific Dragon adlı ortak bir füze tespit ve izleme tatbikatı düzenleyecek.

KCNA’ya göre, ABD, temel güvenlik talebini ve Asya-Pasifik ülkelerinin endişelerini göz ardı ederek, ordudaki müvekkilleriyle işbirliği yapmaya kararlı.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı hafta sonu yayınlanan benzer bir açıklamasında, tatbikatların ABD'nin ön koşulsuz diplomatik erişim ve diyalog tekliflerinin samimiyetsizliğini gösterdiğini kaydetti.

Kuzey Kore, bu yıl en büyük ICBM'si de dahil olmak üzere rekor sayıda füze testi gerçekleştirdi. Kuzey Kore’nin 2017'den bu yana ilk kez bir nükleer silah test etmeye hazırlanıyor olabileceğine dair korkular var.

Güney Kore ve Japonya, ABD'nin müttefikleri ancak birbirleriyle ilişkileri, Japonya'nın 1910'dan 1945'e kadar Kore'yi işgalinin neden olduğu tarihsel sorunlar nedeniyle gergin. Washington, Kuzey Kore'den gelen tehditler karşısında ve Çin'in artan etkisine karşı koymak için Seul ve Tokyo'ya daha fazla işbirliği için baskı yapıyor.

 

ŞARKUL AVSAT

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.