Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Bakan Akar'ın da Katıldığı "Ukrayna Savunma Temas Grup Toplantısı" Başladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın da katıldığı "Ukrayna Savunma Temas Grup Toplantısı", NATO'nun Almanya'daki Ramstein Hava Üssü'nde başladı.
SDE Editör
20 Ocak 2023 15:52
A+
A-

AA

Bakan Akar, "Ukrayna Savunma Temas Grup Toplantısı"na katılmak üzere bugün Almanya'ya geldi.

Ramstein Hava Üssü'nde, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Ramstein Türk Kıdemli Subayı Tuğgeneral Ömer Nafiz Gülmezoğlu ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Akar, ilk olarak Ramstein Türk Kıdemli Subaylığı Milli Destek Ünitesi'ni ziyaret etti.

Faaliyetlere ilişkin brifing alan Akar, daha sonra toplantının yapılacağı salona geçti. Akar, toplantı öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in yanı sıra aralarında İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto ve Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blasczczak’ın da bulunduğu bazı mevkidaşları ile ayaküstü görüştü.

ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin'in açılış konuşmasının ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy de video konferans yöntemi ile toplantıya bağlanarak katılımcılara hitap etti.

Konuşmaların ardından "Ukrayna Savunma Temas Grup Toplantısı" birinci oturumu başladı.

Ukrayna Savunma Temas Grubu 8. kez toplandı

ABD Savunma Bakanı Llyod Austin, açılış konuşmasında Ukrayna Savunma Temas Grubu'nun 8. kez toplandığını belirterek, grubun çok çalkantılı bir dönemde bir araya geldiğini ancak bu grupta kararlılığın ve birliğin görüldüğünü ifade etti.

Yaklaşık 50 ülkenin toplantıya katıldığını ve bu formatta Ukrayna’ya yardım ettiğine dikkati çeken Austin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 11 ay önce saldırı başlattığında Ukrayna’nın yıkılacağını düşündüğünü söyledi.

Austin, ancak Putin’in Ukrayna halkının cesaretini ve Ukrayna ordusunun yeteneklerini hesaplamadığını belirterek, "Bizim kararlılıkla Ukrayna'nın yanında yer almayı sürdürmemiz lazım. Bu, yavaşlama zamanı değil, daha derine inme zamanı. Ukrayna halkı bizi izliyor, Kremlin bizi izliyor ve tarih de bizi izliyor." dedi.

Ukrayna’nın kendisini savunma kapasitesini desteklemeye devam edeceklerini vurgulayan Austin, Rusya’nın Ukrayna’yı almak istediğini bildiklerini, bundan dolayı saldırılarını artırdığını ve Ukraynalı sivilleri öldürdüğünü kaydetti.

Austin, Rusya ordusunun Ukrayna’daki şehirleri ve insanları bombalamayı sürdürdüğünü ve elektrik santrallerini de hedef aldığını ifade ederek, Rusya’nın Ukrayna’nın cesaretini ve iradesini kurmaya çalıştığını ancak bunu başaramadığını belirtti.

Austin, Rusya’nın mühimmatının tükenmeye başladığını ve savaş alanında büyük kayıplarının olduğunu dile getirdi.

Toplantıya katılımdan Ukrayna’ya desteğin ne kadar güçlü olduğunun görüldüğüne işaret eden Austin, ABD’nin desteği artırdığını, geçen ay Patriot hava savunma sisteminin Ukrayna’ya verileceğini açıkladığını anımsattı.

Bradley zırhlı muharebe araçlarının bu askeri yardım paketine dahil olduğunu anlatan Austin, bugün de Ukrayna'da 2,5 milyar dolar değerinde askeri yardım paketinin açıklandığını belirtti.

Böylelikle ABD’nin şimdiye kadar Ukrayna'ya askeri desteğinin 26 milyar dolara yükseldiğini söyleyen Austin, Ukrayna’nın hava savunma kapasitesinin bu yeni yardım paketiyle artacağını kaydetti.

Diğer ülkelerin de çeşitli askeri araçları Ukrayna’ya vereceklerini açıkladıklarına dikkati çeken Austin, bu savaşta önemli bir noktaya gelindiğini, destek konusunda gevşememek gerektiğini ifade etti.

Austin, Ukrayna halkının ve Kremlin'in bu toplantıyı takip ettiğini belirterek, Ukrayna’yı Rusya’nın emperyalist emellerine karşı destekleyeceklerini vurguladı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.