Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
BİLGİ NOTU - Bakan Akar ve Komutanlar Kaş'ta
13 Eylül 2020 12:26

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesi, Kaş'ta Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker'i anma törenine katıldı. Bakan Akar, gazetecilere yaptığı kısa açıklamada 'İyi komşuluk ve diyalogdan yanayız' dedi.

SDE Değerlendirme: MSB Hulusi Akar’ın program yaptığı saatlerde Yunanistan Cumhurbaşkanı’nın da Meis Adasında olması bu törene katılışı daha bir anlamlı kılıyor ve Türkiye’nin kararlılığı konusunda mesaj veriyor. Türkiye her ne kadar iyi komşuluk ve diyalogdan yanayız dese de Yunanistan’ın arkasına aldığı bazı devletlerin kışkırtmaları ile bölgedeki kışkırtmalarının gerilimi daha da artırmaktan başka bir işe yarayamayacağı açıktır.

Yunanistan Cumhurbaşkanın Katerina Sakellaropulu, 2. Dünya Savaşında İtalyanların adadan ayrılmasının 77. Yıldönümü törenlerine katılmak üzere Meis’e gidiyor. Adayı 2018 yılında Başbakan Aleksis Çipras ziyaret etmiş 2019 yılında ise Yunan Savunma Bakan Yardımcısı törenlere katılmıştı. Askeri tesis kurulmaması, silahlandırılmaması ve asker bulundurulmaması şartı ile Türkiye’nin dahil olmadığı bir toplantıda oldu bittiye getirilerek Yunanistan’a bağışlanan, Türkiye’ye 2 kilometreden bile yakın olan bu adanın silahlandırılıp Türkiye’yi tehdit eder şekilde donatılması uluslararası Lozan ve Paris antlaşmalarının ve uluslararası hukukun yok sayılması anlamına geliyor. Türkiye’nin dibinde uluslararası hukuka aykırı olarak tepeden tırnağa silahlandırılmış bu adadaki Yunan cumhurbaşkanının programında adadaki askeri birlikler ile limanda demir almış savaş gemileri ve yakındaki Karaada’nın da bulunması açıkça savaş ilanı anlamına geliyor. Yunanistan’a neredeyse 600 kilometre uzaklıktaki bölgedeki Yunanistan’ın kanunsuz istekleri Türkiye’nin tamamen kuşatılması manasına geliyor ve kırmızı çizgi. Türk Savunma Bakanının Kaş’ta verdiği mesajlar çok net. Kaş’ta adına tören düzenlenen subay Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker, I. Dünya Savaşında Kaş’ta batarya komutanı iken hazırladığı özel bir düzenek ile dünyadaki ilk uçak gemisini batırmıştı. Bu tören hiç ilgisi olmadığı halde binlerce kilometre öteden gelip bölgede tatbikatlar yapan Fransız uçak gemisine de açık bir mesaj veriyor. Türkiye uluslararası hukuktan doğan haklarını korumakta kararlıdır. Bilindiği gibi tarihte ilk  uçağı da Libya’da Türkler düşürmüştü.

Koskoca Anadolu kıtasından gelen selin küçücük bir Meis ile durdurulamayacağı ve Türkiye’nin hapsedilemeyeceği açık. Diğer taraftan ekonomik olarak halkının zorluklarla boğuştuğu bir dönemde Yunanistan’ın, Türkiye ile anlaşmak yerine başka ülkelerin oyununa gelerek ve bütün hukuk kurallarını kendi çıkarına yorumlayarak kışkırtmalara devam etmesi ise Yunanistan’ı felakete götürüyor.

 

İlgili habere aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz...

https://www.sde.org.tr/tsk/komuta-kademesi-kritik-noktada-bakan-akar-kasta-haberi-18305