Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Yunanistan'dan Ayasofya Açıklaması

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Markos Bolaris, Ayasofya'ya ilişkin açıklama yaptı
SDE Editör
10 Nisan 2019 10:00
A+
A-

TİMETÜRK

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Markos Bolaris, bugünkü basın brifinginde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halihazırda müze olan Ayasofya'yı cami yapma açıklamasıyla ilgili şunları söyledi:

"Bu açıklama seçim kampanyası sırasında yapıldı. Yunanistan her zaman uluslararası hukuka başvuruyor. Bu sadece politika değil kültürle de ilgili. Birleşmiş Milletler ve UNESCO var. Anıtların statüsü var. Herkese çağrımız, uluslararası hukuka saygı duyun, uluslararası anlaşmalara saygı duyun, komşulara saygılı olun. Biz dostluk ve iyi komşuluk ilişkileri oluşturuyoruz, çünkü bu ilişkiler hukuk temelinde kalkınma, ilerleme, halklar arasında anlayış ve işbirliği için elverişli iklim oluşturuyor. Türkiye hükümetinin uluslararası hukuka ve Ayasofya'ya saygı duymasını umuyoruz" dedi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Mart'taki TRT canlı yayınında konuyla ilgili şunları söyledi:

"Önce tabi, Ayasofya müze midir, cami midir? Önce bunu çözmemiz lazım. Müze statüsünü Ayasofya yeni kazanmıştır. Çok eski değil. Önce Ayasofya'yı o asli künyesine sokmak lazım. Ayasofya aslında bir camidir. Öncelikle Ayasofya'ya ücretsiz girişi sağlamamız lazım. İçeride bazı mimari müdahalelerin yapılması lazım. Girişlerin daha rahat olabilmesi için zemin yoklamalarının yapılması lazım. Oradaki manevi havayı aslına rücu ettirecek bir adımın atılması lazım. Seçimden sonra dedik, bunu oturup çalışalım. Yasal adımları atalım. Burayı artık "Ayasofya Camii" olarak devreye sokalım. İbadete açılma safhasıyla ilgili olarak da yol haritamızı, planlamamızı ona göre daha sonra yapalım dedik. Ve inşallah süreci bu şekilde yürüteceğiz."

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.