Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Rusya ve Ukrayna gerginliği tırmanıyor: Ukrayna'da kabine toplandı

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Azak Denizi'ndeki Kerç Boğazı civarında, Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığını duyurdu
Sde Editör
25 Kasım 2018 23:58
A+
A-
AA-QHA
 
Ukrayna Deniz Kuvvetleri donanmasına Rusya tarafından ateş açıldığı bildirildi. Olayda Ukrayna askerlerinin yaralandığı bildirildi. Karadeniz’deki gerginlik hala sürüyor. Deniz Kuvvetleri Facebook hesabından yaptığı açıklamada gemilerinin Karadeniz'de hedef olduğunu öne sürdü. Açıklamada vurulan geminin güç kaybettiği belirtilirken, bir askerin yaralandığı aktarıldı. Ancak askerin hayati tehlikesi bulunup bulunmadığı yolunda bilgi verilmedi. Ukrayna Deniz Kuvvetleri’nin Facebook hesabından yaptığı açıklamada Karadeniz’de Ukrayna donanmasına bağlı gemilerin işgalci Rusya yönetimi tarafından vurulduğu bildirildi.

2 UKRAYNA ASKERİ YARALI

Kaynaklardan edinilen bilgilere göre 2 Ukrayna askerinin yaralandığı öğrenildi. Hayati tehlikeleri bulunup bulunmadığına dair bir bilgi verilmedi. Ayrıca 3 Ukrayna hücum botunun işgalci Rusya güçleri tarafından ele geçirildiği bilgisi geldi.

GERGİNLİK SABAH SAATLERİNDE BAŞLADI

Ukrayna ve işgalci Kremlin yönetimi arasındaki gerginlik sabah saatlerinde başladı. Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın açıklarında Azak Denizi’nde Rusya ve Ukrayna donanması karşı karşıya geldi.

UKRAYNA BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDEN KONUYA İLİŞKİN İLK AÇIKLAMA GELDİ

Rusya, Ukrayna “Berdyansk” gemisine ateş açarak gemiye zarar verdi ve askerleri yaraladı. Bu vaka Azak ve Karadeniz bölgelerindeki durumun daha da gergin hale geldiğine işaret ediyor. Rusya, Karadeniz ve Azak Denizi’nde sergilediği provokatif eylemler sınırını aştı.Rus gemileri navigasyon özgürlüğünü ihlal ederek Ukrayna gemilerine karşı haksız yere güç kullanmıştır.Bu tür saldırgan faaliyetleri BM Antlaşması ve BM deniz Hukuku Sözleşmesinin ihlali olarak değerlendiriyoruz.

UKRAYNA MİLLİ GÜVENLİK VE SAVUNMA KONSEYİ TOPLANTISI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko'nun kabineyi acil olarak toplama kararı aldı. Toplantının şu dakikalarda başlaması bekleniyor.
 
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.