Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Ortodoks Kilisesi'nde çatlak büyüyor: Rusya İstanbul'la bağlarını kopardı

İstanbul Fener Rum Patrikliği'nin Rus Ortodoks Kilisesi'ne bağlı Ukrayna Ortodoks Kilisesi'ne özerklik onayı vermesinin ardından Rus Ortodoks Kilisesi İstanbul Başpiskoposluğu ile tüm bağlarını koparma kararı aldı.
Sde Editör
16 Ekim 2018 09:57
A+
A-

EURONEWS

Ukrayna'daki Hristiyanların çoğu Kırım ve diğer bölgelerdeki Rus destekli isyancıların arkasında Moskova Kilisesi'nin olduğunu düşünüyor ve bu nedenle tepki gösteriyordu.

Moskova: Tarihsel gerçeklere aykırı

İstanbul'da bulunan Fener Rum Patriği dünyadaki 300 milyon Ortodoks Hristiyanın ruhani lideri kabul ediliyor ve diğer Ortodoks Kiliseleri ile ilişkisi 'eşitler arasında birinci' olarak nitelendiriliyor.

Ukrayna Kilisesi'nin bağımsızlığını reddeden Moskova, bu durumun tarihi gerçeklere aykırı olduğunu ileri sürüyor.

Proşenko: Ulusal güvenlik meselesi

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Proşenko ise Ukrayna Kilisesi'nin bağımsızlığının ülkenin bağımsızlığı ile el ele gittiğini ifade ederek "Bu aynı zamanda Ukrayna'nın ulusal güvenliği meselesidir ve ülkemizin bağımsızlığı açısından tamamlayıcı bir gelişme olmuştur." dedi.

1991 yılında Sovyetler Birliği'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Ukrayna 2014 yılında Kırım'ı Rusya'nın ilhak etmesi ile kaybetmiş ve iki ülke ilişkileri kopmuştu.

Rus Ortodoks Kilisesi İstanbul'daki Patrikliğin Kiev ile ilgili görüşünü ve kararını değiştirmesini bekliyor.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.