Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Merkel'den Rusya açıklaması: Avrupa ilişkileri koparmak istemiyor

Münih Güvenlik Konferansı'nda konuşan Almanya Başbakanı Merkel, Avrupa'nın Rusya ile ilişkilerini koparma niyetinde olmadığını ve NATO ile Rusya arasındaki diyaloğun sürmesi gerektiğini söyledi.
SDE Editör
17 Şubat 2019 10:11
A+
A-

SPUTNİK

55. Münih Güvenlik Konferansı'nda konuşan Almanya Başbakanı Merkel, Avrupa'nın Rusya ile ilişkilerini koparma niyetinde olmadığını ve NATO ile Rusya arasındaki diyaloğun sürmesi gerektiğini söyledi.

Konferanstaki katılımcılara hitap eden Merkel, "Rusya'nın siyasi alanda bilinçli olarak tecrit edilmesi yanlış olur, bunun bizler için stratejik açıdan yanlış olduğunu düşünüyorum. Avrupa, jeostratejik olarak Rusya ile ilişkilerin tamamen koparılmasına ilgi duymuyor" dedi.

"Diyalog sürmeli"

Berlin'in Moskova ile NATO arasındaki diyaloğun korunmasından ve sürdürülmesinden yana olduğunun altını çizen Merkel, "Rusya-NATO Kurucu Sözleşmesi'ne bağlılığımızı koruyoruz. Müzakerelere son verilmemeli" diye konuştu.

"Yaptırımlar koordine şekilde uygulanmalı"

Bununla birlikte Merkel, Rusya'ya yönelik yaptırımların koordineli bir şekilde uygulanması gerektiğini kaydetti.

Merkel, "Örneğin, Kerç Boğazı'ndaki olay nedeniyle Moskova'ya yönelik yaptırım baskısının artırılması gerekirse, bu tek taraflı olarak yapılamaz. Eğer her ülke kendi yaptırımlarını uygularsa, bundan kazançlı çıkmayız" ifadelerini kullandı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.