Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Makedonya'nın ismi resmen 'Kuzey Makedonya' oldu

Makedonya meclisi, ülkenin isminin resmen 'Kuzey Makedonya Cumhuriyeti' (Republika Severna Makedonija) olarak değiştirilmesini içeren yasayı onayladı.
SDE Editör
12 Ocak 2019 10:03

EURONEWS

120 sandalyeli mecliste yapılan oylamada 81 milletvekili ülkenin isminin değiştirilmesine 'evet' dedi.

Öneriye karşı çıkan İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliği (VMRO-DPMNE) öncülüğündeki muhalefet ise Yunanistan ile varılan anlaşma kapsamında sunulan tasarıyı, oylamaya katılmayarak boykot etti.

Anlaşmanın hayata geçirilmesi için Yunanistan meclisinin de kabul etmesi gerekiyor.

27 yıldır çözülemeyen isim krizi

Makedonya'nın komşusu Yunanistan ile bağımsızlığını ilan ettiği 1991'den bu yana yaşadığı isim ihtilafı, iki milyon nüfusa sahip Balkan ülkesinin AB yolundaki en büyük engel.

Yunanistan, kendi sınırları içinde "Makedonya" isimli bir bölge bulunduğu gerekçesiyle bu ülkenin isminin değiştirilmesini talep ediyordu. Antik dönemde Makedon Kralı olan Büyük İskender'in tarihi ve kültürel mirası iki ülke arasında tartışma konusu.

Tarafların 2017 yılında başlayan müzakerelerine tepki olarak başkent Atina'da gösteriler yapıldı. Yunan halkının yarısından fazlasının "Makedonya" isminin içinde olduğu bir ülkeyi kabul etmediği belirtiliyor.

Makedonya'nın uluslararası tanınırlığı, ülkenin BM Genel Kurulunda oy birliğiyle BM üyeliğine kabul edildiği 1993 yılının nisan ayında kesinlik kazanmış ancak Yunanistan'ın itirazıyla geçici referans olarak "Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya" (FYROM) adıyla üyeliğe kabul edilmişti.

Türkiye ve birçok ülke Makedonya'yı anayasal adı olan "Makedonya Cumhuriyeti" olarak tanıyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.