Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Macron gözden düştü!

Fransız muhalefeti Macron hükümetine güvensizlik oylaması için kolları sıvadı.
SDE Editör
25 Temmuz 2018 10:45
A+
A-

(Timetürk)

Fransa'nın muhalefetteki muhafazakar partisi, Fransa Başkan Emanuel Macron'un korumasının 1 Mayıs günü protestoculara vururken görüntülenmesi üzerine hükümetin güvensizlik oyu ile düşürülmesi çalışmalarına başladı.

"MACRON GİDEREK HALKTAN KOPTU..."

Büyük bir öfkeye sebep olan olayın ise Macron'un görev süresi boyunca karşılaştığı en büyük politik kriz olarak değerlendiriliyor. Öte yandan Fransa İçişleri Bakanlığı ve polis, olayla ilgili soruşturma başlatacaklarını açıkladı.

Eleştirmenler ise Macron'un korumasını cezalandırmakta ya da yargıya teslim etmekte yetersiz kaldığını, Macron'un 14 ay önce görevi devralmasından bu yana halkla bağlarının giderek koptuğunu iddia ediyorlar.

KORUMANIN İŞİNE SON VERDİ AMA HALKIN GÖZÜNDE DEĞER KAYBETTİ

Alt Meclis'te Cumhuriyetçi Parti'nin Başkanı Christian Jacob gazetecilere, “Hükümet hata yapmıştır ve parlamento önünde hesap vermelidir” dedi. Öte yandan verilecek bir güvensizlik oyunun parlamentoda sağlam bir çoğunluğa sahip olan Macron hükümetini devirmesine ihtimal verilmiyor. Olaya karışan koruma Alexandre Benalla'nın ise işine son verildiği belirtildi.

IPSOS tarafından yapılan son bir kamuoyu yoklamasına göre, olay patlak verdiğinden bu yana Macron'un popülaritesi yüzde 32 oranında düştü. Bu ise Eylül 2017'den beri en düşük seviye olarak belirlendi. Muhalefet partileri korumanın halka karşı şiddet uygulaması karşısında birleşirken Fransız hükümetine yönelik saldırılarını da arttırdılar.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.