Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İngiltere İşçi Partisi: "İktidara gelirsek Filistin'i tanıyacağız"

İngiltere’nin İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Ürdün’de Filistin mülteci kamplarını ziyaret ederek 2022’de gerçekleşecek seçimlerde partisi kazanırsa Filistin devletini tanıyacağını dile getirdi.
Sde Editör
25 Haziran 2018 17:46
A+
A-

İngiltere'nin İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Corbyn “Gelecek İşçi partisi hükümeti, İsrail-Filistin çatışmasına karşı hakiki Filistin devletini tanıyacak” dedi.

Kampları ziyaretinden önce de paylaşımında bulunan Corbyn, “Bugün 1968 yılında inşa edilen ve 100 bin Fİlistinlinin yaşadığı Al-Baqa'a mülteci kampını ziyaret edeceğim” diye yazdı.

İngiliz İşçi Partisi, Filistin'in bağımsızlığını tanıyacağını ilk defa ifade etmiyor. Son zamanlarda 2017 seçimlerini kıl payı kaçırarak Theresa May'in muhafazakar partisine karşı kaybeden Corbyn, bizzat Filistin devletinin tanınmasından taraf olduğu açıklamasını yaptı.

Corbyn'in bu açıklaması Balfour Deklarasyonu'nun 100. Yıldönümünde deklarasyonu protesto amacıyla yapılan bir eylem olarak nitelendirildi. 1917'de o dönem Filistin'i idare eden Lord Balfour bir deklarasyon yayınlayarak Filsitin topraklarının hem var olan Filistinlilere ve azınlık konumundaki Samiriyeli ve Yahudilere hem de diğer dünya Yahudilerine vatan olarak hizmet edebileceğini belirtmişti.

Al-Baqa'a kampını ziyaretinin ardından Corbyn'in Suriye sınırındaki Al Zaatari kampına da gittiği belirtildi. Corbyn burada da bir pazarı ve güneş enerjisi paneli sahasını gezdi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.