Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Dünya Liderleri Ukrayna'daki AVM Saldırısını 'Savaş Suçu' Olarak Nitelendirdi

Ukrayna'nın Kremençuk kentindeki alışveriş merkezine Rus ordusu tarafından füze saldırısı düzenlendi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, alışveriş merkezinde binden fazla sivilin olduğunu söyledi.
SDE Editör
28 Haziran 2022 12:28
A+
A-

Pazartesi günü, Kremençuk şehrinde gerçekleşen iki hava saldırısı en az 18 kişinin ölümüne ve onlarca kişinin yaralanmasına neden oldu.

Başkan Volodymyr Zelenskyy saldırıdan kısa bir süre sonra, saldırı sırasında alışveriş merkezinde 1000'den fazla sivilin bulunduğunu söyledi.

Zelenskiy, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, "İşgalciler, Poltava bölgesindeki Kremençuk şehrinde bir alışveriş merkezini füzelerle vurdu. Merkez yanıyor. Kurtarma ekipleri, yangını söndürmeye çalışıyor. Kurban sayısı tahmin edilemez. Rusya acizliğini sıradan vatandaşlardan çıkarmaya devam ediyor. Rusya'nın sağduyulu ve insancıl olacağını ummak faydasız" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Hava Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, Amstor Alışveriş Merkezinin, Rusya'nın Kursk bölgesinden "Tu-22M3" tipi savaş uçaklarının fırlattığı "Х-22" füzeleriyle vurulduğu duyuruldu.

Poltava Bölge Askeri Yönetimi Başkanı Dmitriy Lunin de itfaiye ekiplerinin, vurulan alışveriş merkezinde çıkan yangını söndürme çalışmalarının sürdüğünü belirterek "Saldırı sonucu 10 kişi yaşamını yitirdi, 40’tan fazla kişi yaralandı" dedi.

G7'ye göre, Ukrayna'daki bir alışveriş merkezine Rus füze saldırısı bir savaş suçu teşkil ediyor.

G7 liderleri Almanya'da bir zirvede bir araya geldi ve şunları söyledi: "Biz, G7 liderleri, Kremençuk'taki bir alışveriş merkezine yapılan menfur saldırıyı ciddiyetle kınıyoruz.

"Bu vahşi saldırının masum kurbanlarının yasını tutmak için Ukrayna ile birlikteyiz. Masum sivillere ayrım gözetmeksizin yapılan saldırılar bir savaş suçu teşkil ediyor.

"Rusya Devlet Başkanı Putin ve sorumlularından hesap sorulacak."

 

Kaynak: TRT Haber

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.