Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Danimarka'da Müslüman ve gayrimüslim kadınlar burka ve nikab yasağını protesto edecek

Danimarka'nın Fransa ve bazı diğer Avrupa ülkeleri gibi yüzü kapatan şekilde örtünmeye yasak getirmesinin ardından ülkede nikab kullanan Müslüman kadınlar, kullanmayanların da desteği ile protesto eylemlerine hazırlanıyor.
Sde Editör
31 Temmuz 2018 14:29

1 Ağustos'ta Kopenhag'da gerçekleşecek olan protesto gösterisinde nikab giyen ve giymeyen kadınlar sokağa çıkarak seslerini duyuracak. Aralarında Müslüman olmayan Danimarkalı kadınların da olacağı gösteride normalde örtünmeyen veya Müslüman olmayanların da yüzü kapatan kıyafetler giyerek eyleme katılacakları belirtiliyor.

Müslüman Danimarkalı kadınlardan bazıları yasağa rağmen bu şekilde örtünmeye devam edeceklerini ifade ediyorlar.

Yeni yasaya göre Danimarka polisi kamusal alanda bulunan örtülü kadına örtüsünü çıkarması talimatını verebilir ve eğer bu talimat yerine getirilmiyorsa ceza kesebilir ve kadının kamusal alandan ayrılmasını isteyebilir.

Bin 600 dolara kadar ceza

Buna göre yüzü örten nikab benzeri kıyafetlerin giyilmesinin cezası ilk sefer için bin Danimarka kronu (160 dolar) olacak. Kişinin ihlali tekrarı halinde bu ceza 10 bin Danimarka Kronu'na kadar (dördüncü ihlalde) çıkacak.

Yasaya Müslüman veya kadın olmayan çok sayıda Danimarkalı vatandaştan da tepki geliyor.

Danimarka hükümeti daha önce de baş örtüsü, haç işareti ve Yahudilerin taktıkları kipa gibi dinsel sembollerin mahkeme salonlarında taşınmasını yasaklamıştı.

Müslüman karşıtlığı ile bilinen Danimarkalı Halkların Partisi (DPP) ise bu yasağın okuldaki öğretmenlere ve hastane çalışanlarına da uygulanması gerektiğini savunmuştu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.