Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Tatlı Dil Forumu' için İngiltere'de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 13-15 Mayıs’ta 7.Tatlı Dil Forumu için gideceği İngiltere’de Kraliçe 2. Elizabeth ve İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüşecek. Erdoğan’a çok sayıda bakan eşlik edecek.
SDE Editör
14 Mayıs 2018 16:15
A+
A-

Ziyaret kapsamında yapılacak görüşmelerde Brexit sonrası iki ülke arasında 16 milyar dolar olan ticaret hacminin 20 milyar dolara çıkarılması, enerji ve savunma alanında işbirliğinin geliştirilmesi için atılacak adımlar konuşulacak. Erdoğan’ın Londra ziyaretinde İngiltere’nin dev şirketlerinin CEO’larıyla bir araya gelerek Türkiye’ye yatırım davetinde bulunması da planlanıyor.

Görüşmelerde Suriye’deki son durum, Kıbrıs’taki gelişmeler, terörle mücadele konuları da ele alınacak.

Temaslarda bulunmak üzere İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İngiltere ziyaretinin Birleşik Krallık'la ikili ilişkilerde yepyeni bir dönüm noktası olacağını açıkladı.

“Tatlı dil-Good talk” nedir?


Türk-İngiliz ilişkilerini, bulunduğu yerden daha ileriye götürmek ve derinleştirmek için “tatlı dil-good talk” adı verilen girişim, 2011 yılında İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanı Jack Straw ve AKP milletvekili ve eski Dışişleri Bakanı emekli büyükelçi Yaşar Yakış tarafından hayata geçirildi.

Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki ikili ilişkilere sivil toplumun da katılımıyla yeni bir kurumsal boyut katmak amacıyla bir iletişim platformu olarak 2011 yılında tasarlanan Tatlı Dil Forumu’nun 6. Toplantısı 24-26 Mart 2017 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilmişti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.