Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Carney: 'İngiltere'nin AB'den anlaşmasız ayrılması riski yüksek'

İngiltere'de Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, birlikten Brüksel ile herhangi bir anlaşma yapmadan ayrılması riskinin rahatsız edici derecede yüksek olduğunu söyledi.
Sde Editör
04 Ağustos 2018 09:53
A+
A-

Carney, İngiliz yayın kurumu BBC Radyo'da yayınlanan röportajında İngiltere ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkilerin istikrarı için geçiş sürecinin uygulanması gerektiğini bunun tarafların yararına olacağını belirtti.

Mark Carney, aksi bir durumun İngiltere’'nin ticari ve ekonomik faaliyetlerinde aksamalara neden olabileceğini, bir süre fiyatların da artış gösterebileceğini kaydetti.

Avrupalı otoritelerin hala atması gereken adımlar var

Carney, "İngiltere Merkez Bankası olarak görevimiz, bütün bunların olmamasını sağlamak. Görece (saydıklarım) mümkün görünmüyor. Ama yine de bir olasılık. İnsanların paralarını çekemedikleri için endişelendiklerini görmek istemiyoruz." diye konuştu.

Gerekli tüm önlemleri aldıklarını belirten Carney, "Bankaları, gerekli sermayeye sahip olmaları için cendereden geçirdik. Her ne olursa olsun, şok nereden gelirse gelsin. Brexit sonucunda bir anlaşmanın olmamasına ilişkin tüm riskleri değerlendirdik." dedi.

Bankaların likidite problemlerinin çözümlenmesinin tek başına yeterli olmayacağını vurgulayan Carney, "AB yönetiminin çözmesi gereken birkaç şey de var. İngiltere, ikincil mevzuata ilişkin bütün adımları attı. Avrupalı otoritelerin halen atması gereken adımlar var. Görüşmeye devam ediyoruz. Bu konuların çözümlenmesini bekliyoruz." şeklinde konuştu.

İngiltere Merkez Bankası, geçtiğimiz gün para politikası faizini 25 baz puan artırarak yüzde 0,75'e çıkardığını açıklamıştı.

İngiltere'nin AB üyeliği 29 Mart 2019'da gece yarısı sona erecek

Pek çok ekonomist, birlikten bir anlaşma olmadan ayrılması durumunda, dünyanın en büyük beşinci ekonomisi ve AB'nin en büyük ticaret partnerlerinden İngiltere'nin çok büyük ekonomik zarara uğrayacağını düşünüyor.

İngiltere, 2016 yılının haziran ayında yapılan referandumla yüzde 48'e karşı yüzde 52 oyla AB'den ayrılma kararı almış, 29 Mart 2017'de de Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesini işleterek ayrılık sürecini resmen başlatmıştı.

İngiltere'nin Avrupa Birliği üyeliği 29 Mart 2019'da Brüksel saatiyle gece yarısı 12'de resmi olarak bitecek.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.