Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Brexit anlaşmasının oylama tarihi belli oldu

İngiltere Başbakanı Theresa May'in Avrupa Birliği ile varılan Brexit anlaşmasının 15 Ocak'ta parlamentoda oylanacağı belirtildi.
SDE Editör
07 Ocak 2019 17:32
A+
A-

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit anlaşmasının parlamentoda büyük bir farkla reddedileceği kaygısıyla, Aralık ayında yapılması beklenen oylamayı ertelemek zorunda kalmıştı.

Oylamanın sonucu belirsiz olsa da Brexit Bakanı Kwasi Kwarteng anlaşmanın onaylanacağı konusunda güveninin tam olduğunu söyledi.

Brexit anlaşmasına şüpheyle yaklaşan parlamenterlerin desteğini kazandığına dair çok az işaret bulunan May dün yaptığı açıklamada, anlaşmanın reddi halinde İngiltere'nin bilinmeyen bir durumla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Brexit ile ilgili ikinci bir referandum fikrine de karşı çıkan May, AB'den ayrılma tarihi olan 29 Mart'a kadar böyle bir referandumun yapılamayacağını savundu.

İkinci bir referandum ile ilgili anketlerde Brexit karşıtları önde bulunurken, May'in kendi kabinesinde de Brexit anlaşmasına direnenler olduğu biliniyor. En büyük itiraz ise Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda arasındaki katı sınır kontrollerini konu alan ‘Backstop' protokolüne yapılıyor. Ancak AB, Londra ile Brüksel arasında bin bir güçlükle varılan Brexit anlaşmasını yeniden müzakere etmeye yanaşmıyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.