Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

'Benallagate' skandalı hakkında ilk kez konuşan Macron: Tek sorumlu benim

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, eski koruması ve özel kalem müdür yardımcısı Benalla ile ilgili olayla ilgili ilk kez konuştu. Macron olayın tek sorumlusunun kendisinin olduğunu söyledi.
Sde Editör
25 Temmuz 2018 10:41
A+
A-

SPUTNİK

Fransız basınında yer alan haberlere göre, Macron, başkent Paris'te Latin Amerika Evi'nde partisi 'Cumhuriyet Yürüyüşü' ( La Republique En Marche!) hareketinin milletvekilleri ile bir araya geldiği ve basına kapalı gerçekleşen programda, Benalla'nın 1 Mayıs gösterileri sırasında eylemcileri darbettiği olaya ilişkin 2 hafta süren sessizliğini bozdu.

MACRON, BENALLA'NIN DAVRANIŞINI 'İHANET' OLARAK NİTELEDİ

Guardian'ın aktardığına göre, Benalla'nın davranışını 'ihanet' olarak niteleyen Macron "Suçlanacak olan benim. Eğer biri bu olayda sorumlu arıyorsa o kişi sadece benim. Benallla'ya güvenmiş olan bendim" ifadelerini kullandı.

'FRANSIZ HALKINA HESAP VERECEĞİM'

14 ay önce Cumhurbaşkanı seçilen ve ülkede 'Benallagate' olarak anılan skandal nedeniyle görev süresindeki en ciddi krizle boğuştuğu ifade edilen Macron ayrıca "Gelip beni alabilirler. Fransız halkına hesap vereceğim" diye konuştu

1 Mayıs'ta yaşananların çok ciddi olduğunu söyleyen Macron'un Benalla'ya yaptırım uygulanmasını kendisinin onayladığını söylediği de belirtildi.

Kamuoyu, Benalla'nın 1 Mayıs'ta Paris'teki eylemler sırasında polis olarak görevli olmamasına rağmen genç eylemcilere şiddet uygulamasından Le Monde gazetesinin yayımladığı görüntüler sayesinde haberdar olmuştu.

Elysee Sarayı olayı 2 ay boyunca gizlemişti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.