Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Avrupa Komisyonu: Roma'nın uzlaştığı bütçe tasarısını henüz onaylamadık

Avrupa Komisyonu sözcüsü İtalya ile 2019 bütçe tasarısıyla ilgili görüşmelerin devam ettiğini, Roma hükümetinin kendi arasında kabul ettiği taslağın henüz kabul edilmediği açıklamasında bulundu.
SDE Editör
17 Aralık 2018 17:39
A+
A-

EURONEWS

Roma hükümeti, Avrupa Birliği (AB) ile krize yol açan 2019 bütçesinin rakamları ve içeriği üzerinde pazar günü anlaşmaya vardığını açıklamıştı.

Lig Partisi'nin lideri ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, "Büyük olasılıkla AB Komisyonu'nun da takdir edeceği daha fazla bütçe kesintisi öngören bir anlaşmaya vardık" diye konuştu.

Komisyon sözcüsüyse pazartesi günü Brüksel'de düzenlenen basın açıklamasında "Avrupa Komisyonu ile İtalya hükümeti arasında 2019 bütçe planı konusundaki görüşmeler devam ediyor. Bu diyaloğun sonucuna bağlı olarak Komisyon nihai kararını verecek ve bir sonraki adımı atacak." diye konuştu.

Koalisyon ortağı Lig Partisi'nin sözcüsü yaptığı açıklamada, Başbakan Conte, Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio ve Salvini arasında yapılan 4 saatlik görüşmede, AB Komisyonu ile varılacak herhangi bir anlaşmanın koalisyon hükümetinin vatandaşlık desteği ve emeklilik yaşının düşürülmesi reformlarına müdahale etmeyeceği konusunda anlaştıklarını vurguladı.

Sözcü, Başbakan Conte'nin koalisyon hükümeti içinde uzlaşma sağlanamaz ise istifa etme tehdidinde bulunduğu iddialarını da yalanladı.

5 Yıldız Hareketi lideri Luigi Di Maio da yaptığı açıklamada, "Halka verdiğimiz tüm sözleri tutacağız, İtalya AB'ye teslim olmuş değil" diye konuştu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.