Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Almanya'da PKK Bağlantılı İki Şirketin Faaliyetleri Yasaklandı

Türkiye’nin gönderdiği 4 bin PKK dosyasını sümenaltı eden Almanya, dün PKK’nın iki şirketini yasakladı. İçişleri Bakanı Seehofer, “Yasağa rağmen aktif olan PKK'ya haddini bildirmek zorunluydu" dedi
SDE Editör
14 Şubat 2019 10:24
A+
A-

SABAH

Almanya İçişleri Bakanlığı, PKK'nın yapılanmalarından olan iki şirketin faaliyetlerini yasakladı. İçişleri Bakanlığı 'Mezopotamien Verlag und Vertrieb GmbH' ve 'MIR Multimedia GmbH' adlı şirketlerin yasaklandığını açıkladı. Yasağın yürürlüğe girmesiyle polis Kuzey Ren Vestfalya (NRW) ve Aşağı Saksonya eyaletlerinde baskınlar gerçekleştirdi.

'HADDİNİ BİLDİRDİK'

Baskınlarda birçok dosya ve bilgisayara el kondu. Seehofer, "PKK'nın Almanya'da yasağa rağmen aktif olması nedeniyle PKK'ya haddini bildirmek ve hukuk düzenini sağlamak zorunluydu" dedi. Şirketlerin merkezi NRW Eyaleti'nin Neuss kentinde. Mezopotamien Verlag und Vertrieb GmbH, sözde internet üzerinden kitap satışı yapan bir yayınevi. MIR Multimedia GmbH ise sözde kitap, CD ve DVD satışı yapıyor.

'YASAĞI DELİYORLAR'

Açıklamada, "Baskınlar, şirketlerin faaliyetinin sadece PKK ile organik bağın devam ettirilebilmesine hizmet ettiğini doğruladı. Yayınevi kisvesi altında şirketin tüm aktivitelerinin PKK yararına olduğu belirlendi. Elde edilen parayla terör örgütünün Almanya ve Avrupa'daki eylem imkanları güçlendiriliyor. Yasağın sistematik olarak altı oyulmaktadır" denildi.

SIRAKAYA: ÖNEMLİ BİR ADIM

AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, bakanlığın yasak kararını olumlu karşıladı. Sırakaya yaptığı açıklamada, "Almanya İçişleri Bakanlığı'nın, tek kuruluş amacı PKK'ya hizmet olan iki paravan şirketi kapatma kararı, terörle mücadele kapsamında atılan çok doğru ve önemli bir adımdır" dedi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.