Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Venezuela'nın 15 Temmuz'una Karşı Sert Tepki

ABD destekli yeni darbe ve işgal girişimine karşı Venezuela'nın Ankara Büyükelçiliği "acil" koduyla sert bir açıklama yayınladı. Darbe teşebbüsünün arkasında ABD'nin olduğu belirtilirken destekleri için Türk halkına da teşekkür edildi
SDE Editör
30 Nisan 2019 21:15
A+
A-

Venezuela Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği'nden yapılan açıklama şu şekilde:

Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği, Türkiye'deki Akredite Basın Yayın Kuruluşları'na en derin saygılarını sunar ve bu vesile ile bugün itibariyle, ülkenin demokratik yapısına karşı ve Devlet Başkanı Nicolas Maduro Moros'un meşru ve anayasal hükümetini devirmek amacıyla Venezuela'da bir darbe girişiminin başlatıldığını bildirir.

Darbecilerin başında, ABD İmparatorluğu'nun kuklası Juan Guaido ve Venezuela muhalefetinin aşırı sağcı lideri Leopoldo Lopez bulunmaktadır. Bu suçlulara, Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti'nde terör yaratmak isteyen küçük bir grup silahlı asker eşlik etmektedir.

Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği, şu anda Venezuela halkının da desteğiyle, Bolivarcı Ulusal Silahlı Kuvvetleri'nin (FANB), başkent Karakaş'ta bulunan Altamira Köprüsü üzerinde konuşlanan ve Anayasamız ile ülkemizdeki barış alehtarı darbe girişimi içinde bulunan az sayıdaki darbeci askeri grubu etkisiz hale getirmek için müdahalede bulunduğunu bildirir.

Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez, Bolivarcı Ulusal Silahlı Kuvvetleri'nin, Anayasanın ve meşru otoritelerinin savunulmasında sağlam bir tutum içinde olduğunu bildirmiştir. Sekiz Entegre Savunma Bölgesi'nde konuşlandırılan tüm askeri bitlikler, komutanlarının emri altındaki kışlalarda ve askeri üslerde normaldışı bir durum olmadığını bildirmektedirler.

Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği, Bolivarcı Hükümet ve Venezuela halkı adına, bu endişe verici şiddet içerikli terörist ve antidemokratik eylemin kamusal olarak kınanması; egemenliğimize, demokrasiye ve Devlet Başkanı Nicolas Maduro Moros'un Anayasal Hükümeti'ne verdiği destekten dolayı Türkiye halkı ve hükümetine şükranlarını sunmayı borç bilir.

Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği, Türkiye'deki Akredite Basın Yayın Kuruluşları'na en derin saygılarını yineler.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.