Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Türkiye'nin S-400 alması ABD'yi endişelendiriyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı James Mattis Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi almasından duyduğu endişeyi dile getirdi.
SDE Editör
29 Ağustos 2018 10:08
A+
A-

(Euronews)

Pentagon'da düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Mattis, "Türkiye Rusya'dan aldığı hava savunma sistemini bir NATO ülkesine getiriyor. Bunu NATO sistemine entegre edemeyiz, elbette bu konuda endişeliyiz" dedi.

ABD daha önce de Ankara'nın Rus hava savunma sistemini satın alması durumunda yaptırım uygulanacağı tehdidinde bulunmuştu.

Ayrıca Temmuz ayında Brüksel'de düzenlenen NATO Devlet Liderleri Zirvesi'nde konuşan NATO Hava Kuvvetleri Komutanı ABD'li General Tod Wolters "Türkiye, NATO'nun 'bilinen düşmanları' tarafından kullanılan bir silahı satın alarak, radara yakalanmayan F-35 jetlerinin nasıl çalıştığına dair kilit bilgilerin açığa çıkmasına neden olacak" demişti.

Amerikalı yetkiler de ilerleyen günlerde S-400 füze savunma sistemi yerine Patriot sisteminin satılması için Türk yetkililerle görüşmeler yaptığını bildirmişti.

Ancak hava savunması için uzun süredir füze sistemi arayışında olan Türkiye, Patriot sisteminin satılmak istenmemesi üzerine önce Çin ile görüşmüş ve son olarak Rusya ile masaya oturmuştu.

F-35'lerin satışının durdurulması gerilimi tırmandırdı

ABD'nin Türkiye'ye F-35'lerin teslimatını engelleyen tasarıyı kabul etmesi sonrasını Ankara tepkiyle karşıladı. Türkiye ABD'den 25 milyon dolar karşılığında 116 adet yeni nesil savaş uçağı F-35 sipariş etmiş ancak Washington bunlardan sadece 2 tanesini teslim temişti. ABD Kongresi Rahip Brunson krizi sonrası F-35'lerin Türkiye'ye teslimatını askıya alan tasarıyı oylayarak kabul etmişti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.