Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Türkiye'den ABD'ye yaptırım cevabı: "Türkiye alternatifsiz değildir, planımız hazır"

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in, yaptırım tehdidine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan cevap verdi
Sde Editör
31 Temmuz 2018 20:52

EURONEWS

Yeni hükumetin İlk kabine toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Kalın, yaptırımlarla ilgili bir soruya "Böyle bir adım atılması durumunda Türkiye'nin adımları hazırdır. Türkiye kolay gözden çıkarılacak ülke değildir, bunu herkesin bilmesi gerekir" şeklinde cevap verdi.

Kalın F-35 konusunda yaşanan gelişmelere dikkat çekti : "Türkiye tehdide asla pirim vermez. Türkiye'ye yönelik tehditkar dil kullanması asla kabul edilmez. Yaptırım dilini bir tehdİt diline getirerek Türkiye'ye yüklenmenin kimseye faydası olmayacaktır. F-35'lerin Türkiye'ye verilmemesi bu Amerika'nın tek başına yürüttüğü bir proje değildir. Bunu engellemeye, geciktirmeye dönük bir adım atılması halinde Türkiye'nin başvuracağı bir hukuk vardır. İşin bu noktaya gelmesini arzu etmiyoruz. Bu işe nasıl zarar vereceğini görmeleri lazım. Herkesin Türk yargısına saygı duyması gerekir. Böyle bir adım atılması durumunda Türkiye'nin adımları hazırdır. Türkiye kolay gözden çıkarılacak ülke değildir, bunu herkesin bilmesi gerekir, F-35 olur başka mevzular olur, Türkiye alternatifsiz de değildir." ifadesini kullandı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.