Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Trump'tan Kuzey Kore görüşmesi hakkında yanıt

ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yapacağı görüşmenin olup olmayacağı sorusuna, "Henüz bir şey görmedik. Neler olacağını göreceğiz" yanıtını verdi.
SDE Editör
16 Mayıs 2018 21:29

ABD Başkanı Donald Trump, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile Beyaz Saray'daki görüşmesi öncesinde Oval Ofis'te basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kuzey Kore, 12 Haziran'da Singapur'da Kim ile Trump arasında gerçekleşmesi planlanan zirvenin iptal edilebileceği uyarısını yapmıştı.

Trump, ABD ile Güney Kore arasındaki askeri tatbikatı gerekçe gösteren Pyongyang'ın, Seul ile üst düzey görüşmeleri askıya alması ve Trump ile 12 Haziran'da yapılması planlanan görüşmenin de tehlikeye girebileceği uyarısında bulunmasını değerlendirdi.

"Bize herhangi bir bildirim yapılmadı"

Trump, kendilerine Kuzey Kore'den herhangi bir bildirimde bulunulmadığını vurguladı.

"Henüz bir şey görmedik, duymadık. Bize herhangi bir bildirim de yapılmadı. Neler olacağını göreceğiz."

Kuzey Kore lideri Kim ile görüşmesinin olup olmayacağına ilişkin ısrarlı sorulara net bir yanıt vermekten kaçınan Trump, "Neler olacağını göreceğiz." yorumunu yapmakla yetindi.

Ortak tatbikat sorun oldu

Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore'nin ortak askeri tatbikatını "provokasyon" olarak niteleyerek, Güney Kore ile yüksek düzeyli müzakereleri askıya almıştı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.