Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Trump: "S. Arabistan ile ticari anlaşmalardan vazgeçmeyeceğiz"

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'la yapılan ticari anlaşmalardan vazgeçmeyeceklerini söyledi.
Sde Editör
21 Kasım 2018 09:37
A+
A-

AA-Euronews

Trump, Beyaz Saray'da gazetecilere ABD-Suudi Arabistan ilişkileri hakkında açıklamalarda bulundu.

AA'nın haberine göre; Suudi Arabistan ile yaptıkları ticari anlaşmaları sürdüreceklerini belirten Trump, "100 milyarlarca dolardan vazgeçmeyeceğiz. Eğer vazgeçersek petrol fiyatları tavan yapacak." dedi. Trump, kendisinin şahsi olarak Suudi Arabistan'la bir ticari ilişkisinin olmadığını ileri sürdü.

ABD Başkanı Trump, "Umurumda değil, Suudi Arabistan'ın benimle bir ilgisi yok. Bu ülkeden 100 milyarlarca dolarlık ürün alıyorlar." ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan'a askeri malzeme satılmaması durumunda Riyad yönetiminin ihtiyacını Rusya ve Çin'den karşılayabileceğini dile getiren Trump, "Rusya ve Çin bu durumdan çok çok mutlu olacaktır." diye konuştu.

 

"Silah satışını iptal etmek aptalca olur"

Riyad'la yapılan anlaşmaların iptal edilmesinin akıllıca olmayacağını da kaydeden Trump, geçen yıl Suudi Arabistan'a gerçekleştirdiği gezi sırasında Washgington ile Riyad arasında 450 milyar dolarlık rekor düzeyde bir anlaşma imzalandığına değindi.

 

Bu anlaşmaların ABD'de yüz binlerce kişiye iş imkanı yarattığını ve ülkenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunacağını salık verdi.

 

"Bu 450 milyar dolar paranın 110 milyarı Boeing, Lockheed Martin ve Ratheon gibi diğer dev ABD savunma şirketlerinden yapılacak olan askeri alımlar. Bu sözleşmeleri aptalca iptal ederseniz, Rusya ve Çin muazzam bir şekilde bu işten faydalanır." diyen Trump, "ABD'den onlara doğrudan bir hediye sunulmuş olur." açıklamasında bulundu.

 

Başkan Trump ayrıca, ABD, İsrail ve bölgesel ortakların çıkarları için Washington'ın Suudi Arabistan'ın yanında kararlı bir şekilde durmaya devam edeceğini de söyledi.

 

"Dünya ekonomisini mahvedemem"

ABD Başkanı Trump, daha sonra konuya ilişkin olarak Suudi Arabistan'ın petrol fiyatlarının düşük tutulmasından kendilerine yardımcı olduğunu söyledi. Trump ayrıca, Kaşıkçı cinayeti nedeniyle Riyad yönetiminin üzerine giderek kürsel ekonomiyi yıkıma uğratamayacağını kaydetti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.