Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Trump: 'NY Times makalesi derin devlet işi'

ABD Başkanı Trump üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisinin NYT gazetesine yazdığı anonim makalenin "derin devletin" işi olduğunu söyledi
Sde Editör
07 Eylül 2018 14:47
A+
A-

DW

Üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisinin New York Times (NYT) gazetesine yazdığı anonim makalenin yankıları sürüyor. Yönetim içinde "Başkan Trump gidene kadar demokratik kurumları korumak için gayretle çalışan" bir direniş grubu oluştuğunun anlatıldığı makale için Trump "Tanımlanamayan derin devlet ajanları yazdı" dedi.

Başkan Donald Trump Montana'da yaptığı bir konuşmada "Onun kim olduğunu kimse bilmiyor" dedi ve ekledi "Seçmenlere gizli gündemlerini dayatmaya çalışan tanımlanamayan derin devlet ajanları, demokrasinin kendisi için gerçekten bir tehdittir."

Trump ulusal güvenlik gerekçesiyle gazetenin makaleyi yazan Beyaz Saray yetkilisinin ismini açıklaması gerektiğini söyledi. Trump gazetecilere de bu kişinin kimliğini araştırmaları çağrısında bulunarak "Bu iyi bir atlatma haber olur" dedi.

"Trump yönetiminin içindeki direnişin bir parçasıyım" isimli makalede yetkili, "Sorunun temeli başkanın ahlaksızlığıdır" diyerek "Trump gidene kadar demokratik kurumları korumak ve Trump'ın kötü sonuçlar doğurabilecek eğilimlerini engellemek için birçok Beyaz Saray yetkilisinin çalıştığını" yazmıştı.

Yetkili Trump'ın “ahlaksızlığı”, "kendini tekrar eden boş lafları" ve “yarı olgunlaşmış, bilgisizce ve zaman zaman pervasızca” aldığı kararlar nedeniyle Trump'ın birşey söylediği ama Beyaz Saray yetkililerinin başka bir şey yaptığı "ikili bir başkanlık” oluştuğunu kaleme almıştı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.