Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Trump, Çin ve Rusya'ya karşı nükleer cephanelik kuracak

ABD Başkanı Trump, nükleer silah deneme ve üretimine yeniden başlama niyetinde olduğunu ve kendi cephaneliklerini oluşturacaklarını açıkladı.
Sde Editör
23 Ekim 2018 10:02
A+
A-

EURONEWS

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın, ülkesinin Rusya ile imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekileceğini açıklamasıyla yükselen tansiyon artarak devam ediyor.

Başkan Trump'ın Soğuk Savaş'ı sonlandıran anlaşmayı feshedeceğini gündeme getirmesine Moskova sert yanıt verirdi. ABD Başkanı Trump ise söz konusu adımın Rusya ve Çin'e baskı amacıyla atılacağını söyledi.

Ülkesinin nükleer silah deneme ve üretimine yeniden başlama niyetinde olduğunu ve kendi cephaneliklerini oluşturacaklarını kaydeden Trump, Rusya'yı, bir kez daha Sovyetler Birliği döneminde imzalanan anlaşmanın gereksinimlerini yerine getirmemekle suçladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya ile ülkesi arasında geçmişte imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'na ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Biz anlaşmada kalan taraf olduk ve anlaşmaya saygı gösterdik ancak Rusya ne yazık ki bu anlaşmaya saygı göstermedi. Bu nedenle anlaşmayı feshedeceğiz, anlaşmadan çekileceğiz." ifadelerini kullanmıştı.

ABD ile bu ülkenin Avrupa ve Uzak Doğu'daki müttefiklerini korumayı amaçlayan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması, 1987'de Washington'da imzalanmıştı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.