Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

"PKK Bir Terör Örgütü Değil"

Pentagon Eski Yetkilisi Micheal Rubin, PKK'nın bir terör örgütü olmadığını ve Türkiye'nin Suriye'de tampon bölgenin değil, toprak ve petrolün peşinde olduğunu savundu
SDE Editör
01 Ağustos 2019 12:25
A+
A-

Pentagon eski yetkilisi Micheal Rubin, ABD merkezli bir haber sitesinde bir yazı kaleme aldı.

Rubin, "Türkiye'nin Suriye'de tampon bölge isteğinin terörle değil petrolle ilgisi var" başlıklı yazısında, PKK'nın terör örgütü olmadığını iddia etti: 

"PKK'nın geçmişteki eylemlerini ben de eleştiriyorum. PKK'nın siyasi felsefesini de sorguluyorum. Ama grup oldukça gelişti. Hatta, önemli bir gelişme, geçenlerde Belçika mahkemesi PKK'nın terör örgütü olmadığına hükmetti. PKK Türklere silahlı operasyon düzenlese bile geriye iki gerçek kalıyor. Birincisi, Türkler çok daha fazla Kürt lider öldürüyor. İkincisi, Kürtlerin Suriye'den terör saldırısı gerçekleştirdiğine dair bir delil yok."

"Peki terörle mücadele değilse, Türkiye'nin motivasyonu nedir?"sorusunu soran Michael Rubin, "Türkiye'nin birincil motivasyonu toprak. Afrin'e düzenlenen operasyonun terörle mücadele ile alakası yoktu. En önemli motivasyon ise petrol. Türkiye'nin Kıbrıs'taki agresif hareketlerinin arkasında da petrol isteği yatıyor" iddiasında bulundu.

Pentagon eski yetkilisi Micheal Rubin, ABD Savunma Bakanı Mark Esper'i Türkiye'ye karşı uyarmayı ihmal etmedi. Rubin, "Esper ABD'ye karşı uzun vadede en büyük tehditi Çin'in oluşturduğunu söylüyor. Savunma Bakanı'nın kısa dönemli tehditlerden de bahsetmesi gerekir. Eğer Esper Orta Doğu'da oluşacak bir krizi engellemek istiyorsa, Hulusi Akar'a Suriye'de tampon bölge oluşturulmayacağını söylemesi lazım. Türklerin oyununa gelmemeli. Cevap hayır olmalı" diye yazdı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.