Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Pentagon Sınıra Göçmenler İçin 5200 Asker Daha Gönderiyor

Honduraslı göçmen grubu Amerika’ya doğru yollarına devam ederken, Amerika Savunma Bakanlığı Pentagon, sınır devriyelerine yardımcı olması amacıyla, 5200 askeri, Amerika-Meksika sınırına gönderiyor.
Sde Editör
30 Ekim 2018 11:10
A+
A-

AMERİKANINSESİ

Amerika Kuzey Kuvvetleri Komutanı General Terrence O’Shaughnessy yaptığı açıklamada, “Sınır güvenliği ulusal güvenlik demektir” ifadelerini kullandı.

General O’Shaughnessy, halen sınır bölgesine sevk edilmiş olan 2100 ulusal muhafıza ek olarak 5200 askerin daha sınıra gönderileceğini söyledi.

Sınır ve Gümrük Muhafaza Şefi Kevin McAleenan da aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 3500 kişinin Meksika’dan Amerika sınırına doğru ilerlediklerini söyledi.

Öte yandan yaklaşık 3 bin kişilik ikinci bir grup da Guetamala Meksika sınırına yaklaşmış durumda.

Bu gruptan bazı kişiler de Meksika polisinin engelleme çabalarına karşın aradaki nehiri geçerek Meksika’ya geçmeyi başardı.

McAleenan, Amerika sınırından geçmeye çalışan kişilerin tutuklanacağını ve sığınma başvurularının kanunlar çerçevesinde değerlendirileceğini belirtti. McAleenan ayrıca gözaltına alınan kişilere yasalara ve insan haklarına uygun şekilde muamele edileceğini söyledi.

Sınır ve Gümrük Muhafaza Şefi, kalabalık grup halinde hareket etmenin bir ayrıcalığı olmayacağını ve bunun da yasal bir yol olmadığını ve ekstra bir güvenlik sağlamadığını söyledi. McAleenan ayrıca, Amerika’da mahkemelerin genelde sığınma başvurularını reddettiğini hatırlattı ve Meksika’nın bu kişilere sunduğu, sığınma ve çalışma hakkını hatırlatarak, bunun önemli bir imkan olduğunu belirtti.

McAleenan, Amerika’nın, çoğu insan kaçakçılarının kötü muamelesine maruz kalan 1900 kişiyi hergün sınırda gözaltına aldığını hatırlattı.

Başkan Donald Trump da konuyla ilgili Twitter’dan son derece sert bir mesaj verdi ve “Bu, ülkemizin işgali anlamına geliyor ve ordumuz sizi bekliyor” diye yazdı.

Başkan Trump bir kez daha herhangi bir kanıt ortaya koymamasına karşın, gelen kişiler arasında son derece kötü insanların ve çete üyelerinin bulunduğunu ileri sürdü.

Trump ayrıca grubun içerisinde Ortadoğuluların da bulunduğunu söyledi.

Dünyanın uyuşturucu ve suç çeteleri açısından en tehlikeli ülkelerinden biri olan Honduras’tan bir grup göçmen, bu ayın ilk haftasında Amerika’ya doğru yola çıkmışlardı.

Bu kişilerin büyük çoğunluğu, ülkedeki şiddet olayları ve işsizlik dolayısıyla kendileri ve çocukları, Amerika’ya ulaşmaya çalışıyorlar.

Başkan Trump, Amerika’ya gelmek isteyen kişilerin bunu yasal yollardan yapması gerektiğini söyledi.

Ancak buna karşın adının açıklanmasını istemeyen bazı Amerikalı yetkililer haber kuruluşlarına, Beyaz Saray’ın ulusal güvenliği gerekçe göstererek sığınma başvurularının reddedilmesi konusunda ciddi bir çalışma yürüttüğünü söylüyorlar.

Göçmenlik avukatları henüz alınmış bir karar olmamasına karşın, yönetimin bu şekildeki bir hamlesinin hızla yargıya taşınacağını söylüyorlar.

Birleşmiş Milletler Mülteci Dairesi de Washington’a şiddet ve zulümden kaçan kişilere sığınma hakkı tanınması çağrısında bulunuyor.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.