Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

NY Times: "Kaşıkçı'yı Öldüren Ekipten 4 kişi ABD'de Onaylı Paramiliter Eğitim Aldı"

Cemal Kaşıkçı'yı infaz timinden 4 kişinin ABD'de eğitim aldığı iddia ediliyor. New York Times gazetesinin iddasına göre 4 kişi ABD Dışişleri Bakanlığının onayı ile milis eğitiminden geçti.
SDE Editör
24 Haziran 2021 11:39
A+
A-

YENİ ŞAFAK-EURONEWS

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, 2018 yılının Ekim ayında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'yı İstanbul'da öldüren ekipten dört kişinin, bir önceki yıl ABD'de eğitim aldıklarını iddia etti. Gazete, dört kişiye verilen milis eğitimiyle ilgili sözleşmenin ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylandığını öne sürdü.

NYT'ye göre eğitimi, özel sermaye fonu Cerberus Capital Management'a ait Tier 1 Group adlı şirket verdi.

KORUMA AMAÇLIYMIŞ

Gazete, eğitimin savunma amaçlı olduğunu ve Suudi liderlerin korunması için verildiğini yazdı.

BBC'de yer alan habere göre ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise haberle ilgili açıklamasında, Amerikan yasaları gereği bakanlığın medyada yayımlanan bu tip haberler ve iddialarla ilgili yorum yapamayacağını söyledi.

Ned Price, ABD'nin Suudi Arabistan'a yönelik politikasının, "hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına saygılı olunmasını öncelik verilmesine dayanacağını" belirtti.

Raporda, Pentagon'da kıdemli bir görev için başvuran özel sermaye şirketi Cerberus Capital Management olan Tier 1 Group'un ana şirketinden üst düzey bir yetkili tarafından Trump yönetimine sağlanan bir belgeye atıfta bulunuldu.

Şirketin üst düzey yöneticilerinden Louis Bremer , yazılı ifadesinde Tier 1 Group'un Suudi ajanlara eğitim verdiğini doğruladı, ancak eğitimin "koruyucu nitelikte" ve "sonraki iğrenç eylemleriyle alakasız" olduğu ifade etti.

İSTANBUL'DA ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Amerikan Washington Post gazetesi yazarı Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı eleştiren çok sayıda yazı kaleme almıştı.

Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmüştü.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.