Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Mueller Raporu'nun Ardından: Trump’ın avukatı: "Ruslar’dan bilgi almanın yanlış bir tarafı yok"

ABD Başkanı Donald Trump’ın özel avukatı Rudy Giuliani 2016 başkanlık seçimleri kampanyası sırasında Rusya’dan bilgi almanın “yanlış bir tarafı” olmadığını iddia etti.
SDE Editör
22 Nisan 2019 16:52
A+
A-

Independent Türkçe

Demokratlar, Trump’ın Mueller’in soruşturmasını engelleme çabasından ötürü yargılama seçeneklerini açık tutarken, New York Eski Belediye Başkanı da olan Giuliani ABD’deki “her siyasetçinin” seçim yarışında karşı tarafa zarar verecek bilgiler aradığını belirtti.

CNN’e konuşan Giuliani, “Ruslar’dan bilgi almanın yanlış bir tarafı yok” dedi.

CNN sunucusu Jake Tapper’ın, Giuliani’ye kendisinin yabancı kaynaklardan bilgi almayı tercih edip etmeyeceği sorusu üzerine “Muhtemelen almazdım. Bana sorulmadı. Danışırdım ve ikazların fazla olduğu durumda yapmazdım” şeklinde cevap verdi.

Giuliani’nin açıklaması, 2012 Başkanlık seçimlerinde Barack Obama’ya karşı kaybeden Senatör Mitt Romney’in Mueller raporunun ortaya çıkmasının ardından Trump’a karşı dramatik bir saldırı başlatmasının ardından geldi.

Mueller raporunda, Trump’ın yürüttüğü kampanyada Rusya’yla gizli bir plan yapıldığına dair herhangi bir kanıt bulunamadığı ancak, “soruşturmanın Trump’ın kampanyasını yürüten yetkililerin ve kişilerin Rus hükümetiyle çokça bağlantısının olduğunu ortaya koyduğu” belirtilmişti. Aynı zamanda rapor, Rusya’nın sözde girişiminin Trump’a yardım etme niyetiyle yapıldığını yazmıştı.

Bu ilişkilerin arasında, 2016 yazında New York’taki Trump Tower’da yapılan toplantı da var. Bu toplantıda, Trump’ın en büyük oğlu ve diğer kampanya üyeleri, iddiaya göre Hillary Clinton hakkında suçlayıcı bilgi vermeyi teklif eden Kremlin bağlantılı bir avukatla bir araya geldi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.