Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

FBI, 4 Rusya vatandaşını gözaltına aldı

Rusya'nın New York Başkonsolosluğu'nun açıklamasına göre FBI 4 Rusya vatandaşını kara para aklamak ve dolandırıcılık için işbirliği yapmak suçlamasıyla gözaltına aldı
Sde Editör
07 Ağustos 2018 13:11
A+
A-

Rusya’nın New York Başkonsolosluğu’nun, Facebook hesabından “1 Ağustos ve 3 Ağustos tarihleri arasında FBI’ın New York şubesi kara para aklamak ve dolandırıcılık için işbirliği şüphesiyle 4 Rusya vatandaşını gözaltına aldı. Durum kontrolümüz altında” açıklaması yapıldı.

Rusya'nın New York Başkonsolosluğu'nun açıklamasına göre, ABD Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) 4 Rusya vatandaşını kara para aklamak ve dolandırıcılık için işbirliği yapmak suçlamasıyla gözaltına aldı. Başkonsolosluk, FBI'a Rusya vatandaşlarına erişim talebini iletti.

Açıklamaya göre, 1 kişi Boston'da gözaltına alınıp New York'a sevk edildi, diğer 2'si ise Los Angeles'ta gözaltına alındı. Gözaltına alınan 4. Rusya vatandaşının yeri ise belirsiz.

‘ERİŞİM TALEBİNDE BULUNDUK'

Diğer yandan Başkonsolosluk Sözcüsü Aleksey Topolskiy, Sputnik'e yaptığı açıklamada "FBI'a gözaltına alınan Rusya vatandaşlarına erişim talebinde bulunduk" ifadelerini kullandı.

Topolskiy'ye göre, iki ülke arasındaki mevcut anlaşma çerçevesinde talebe 3 gün içerisinde yanıt verilmesi gerekiyor.

Büyükelçiliğin yazılı açıklamasında da konunun yakından takip edildiği vurgulandı.

GÖZALTINA ALINANLARIN İSMİ AÇIKLANDI

ABD Adalet Bakanlığı Sözcüsü Nicole Navas Oxman da Sputnik'e yaptığı açıklamada gözaltına alınan vatandaşların isimlerinin Stanislav Lisitskiy, Aleksey Livandniy, Nikolay Tupikin ve Kirill Dedusev olduğunu ifade etti.

‘7 RUS GÖZALTINDA'

Oxman, bir başka Rusya vatandaşı Maksim Suverin'in de 30 Temmuz'da da Boston'da geçen bir şikayet üzerine gözaltına alındığını kaydetti.

Oxman ayrıca FBI'ın dolandırıcılık ve kara para aklama davası çerçevesinde gözaltına alınan 25 kişi arasında 7 Rus ve eski Sovyetler Birliği Cumhuriyetleri vatandaşlarının olduğunu belirtti. Oxman, Rusya vatandaşlarının çoğunun gözaltına alınanların milyonlarca dolarlık araç satışına yönelik sahte reklam yapmakla suçlandığını söyledi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.