Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Çavuşoğlu'ndan ABD'ye: "Gerçek müttefikin kim olduğuna karar verme zamanı"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York Times gazetesinde yer alan Suriye haberine yönelik editöre mektup göndererek, "Washington için bölgede gerçek müttefikinin kim olduğuna karar verme zamanı geldi." ifadelerini kullandı.
Sde Editör
14 Eylül 2018 11:21

EURONEWS

NYT gazetesinde 9 Eylül'de yayımlanan bir yorumda muhaliflerin kontrolünde kalan son bölge olan İdlib'e yönelik saldırılarda, YPG güçlerinin Şam ordusuna destek olabileceği belirtilmişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, söz konusu makaleye cevaben kaleme aldığı açık mektupta, yazıda yer alan 'bölgeye kanlı bir operasyon yapıldığına' yönelik ifadelere katıldığını kaydetti.

"YPG, ABD'den silah ve yardım alıyor"

Fakat YPG güçlerini bir terör örgütü olarak kabul etmeyen Amerika Birleşik Devletleri'nin bu konuda yanıldığını belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Ancak bu makale sorunlu başka bir gelişmeyi atlıyor. Esad'ın bu saldırılardaki müttefikleri ABD tarafından destekleniyor. Son raporlar, Suriye'de faaliyet gösteren terör örgütü YPG'nin, ABD'lilerin ödediği vergilerle alınan silah ve yardımları aldığını, bu örgütün Esad ile ittifakını geliştirdiğini ve temmuz ayında (Esad ve YPG arasında) yapılan anlaşmanın bir parçası olarak Esad'ın İdlib'i muhaliflerden geri almasına yardım etmek için destek gönderdiğini gösteriyor."

"YPG, Türkiye'de 30 yıldan uzun süredir şiddet içeren bir terör kampanyası yürüten PKK'nın Suriye koludur." vurgusunu yapan Çavuşoğlu, Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği'nin, PKK'yı terör örgütü ilan ettiğini anımsattı.

"Washington müttefiklerini seçmeli"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mektubuna, "Türkiye sınırının birkaç kilometre ötesinde YPG kuvvetlerinin Suriye'de faaliyet göstermesinin savunulacak hiçbir tarafı yoktur. Washington için bölgede gerçek müttefikinin kim olduğuna karar verme zamanı." ifadeleriyle son verdi.

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib kentinde tansiyon giderek artarken, Esad muhalifi Özgür Suriye Ordusu Türkiye'den aldıkları askeri yardımla uzun süre savaşabileceklerini duyurmuştu.

İran, Rusya ve Türkiye'nin katıldığı Tahran'daki İdlib zirvesinden sonra Suriye meselesi Cenevre'deki toplantılarda da masaya yatırılmıştı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.