Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Çavuşoğlu: PYD ve Gülen, ABD ile ilişkileri geren iki konu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye'de YPG/ PKK'ya destek vermesi ve Fethullah Gülen'in halen Türkiye'ye iade etmemesini, "büyük hata" olarak değerlendirdi.
Sde Editör
19 Kasım 2018 10:41
A+
A-

EURONEWS

Türkiye'nin New York Başkonsolosluğunda, Türk toplumunun temsilcileri ile bir araya gelen Çavuşoğlu, ABD ile ilişkilerin çalkantılı bir dönemden geçtiğini gerçek olduğunu ifade etti.

Asıl sorunun Rahip Brunson meselesinin olmadığını vurgulayan Çavuşoğlu, "Bizim ilişkilerimizi geren iki konu var. Bunlardan bir tanesi ABD'nin Suriye'de YPG/ PKK'ya destek vermesi. İkincisi ise, 15 Temmuz hain darbe girişiminde bulunan örgütünün elebaşı Fethullah Gülen için iade taleplerimizin bugüne kadar yerine gelmemesidir. Bu da ciddi bir gerginlik sebebi olmuştur." diye konuştu.

Çavuşoğlu, FBI'ın Gülen hareketi hakkında başlattığı soruşturmalara işaret ederek, "Örgütün artık ABD'de yaptığı dolandırıcılığın, kaçakçılığın ve hukuksuz işlerin mercek altına alınmaya başlandığını" söyledi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.