Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Brunson Beyaz Saray'da Trump'la buluştu

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'de yargılandıktan sonra serbest bırakılan ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'ı ve ailesini Beyaz Saray'daki Oval Ofis'te ağırladı.
Sde Editör
13 Ekim 2018 19:50
A+
A-

EURONEWS

Brunson ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Trump, konuşmasında rahibin serbest bırakılmasına ilişkin sosyal medya üzerinden yaptığı yorumunu yineleyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Twitter'daki açıklamasında Türkiye ile anlaşma yapılmadığını yazan Trump, "Rehineler için anlaşmaya girmem. Ancak (Brunson'ın salıverilmesinden dolayı) ABD ile Türkiye arasında belki de çok iyi ilişkilerin yolunu açacak boyutta memnuniyet duyulmuştur." ifadelerini kullanmıştı.

Bu yorumunu sözlü dile getiren Amerikalı lider, Brunson konusunda Türkiye'ye sert bir tavır aldıklarını söyledi ve 'Dün Türkiye ile ilgili başka düşünüyorduk, bugün bambaşka düşünüyoruz' dedi.

Trump, Brunson'ın özgürlüğüne kavuşmasının iki ülke arasındaki ilişkilerde atılan büyük bir adım olduğunu belirtti.

Brunson da Trump'a, kendisi için yaptıklarından ötürü teşekkürlerini sundu ve ABD'li başkan için diz çökerek dua etti.

İzmir'de, 'terör örgütleri adına suç işlediği ve casusluk yaptığı' iddiasıyla yargılanan Brunson, 12 Ekim'de görülen duruşmada 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası almış, ancak rahibin cezaevinde kaldığı süre göz önünde bulundurularak salıverilmesine hükmedilmişti.

Hakkındaki yurt dışı yasağı da kaldırılan din adamı, serbest kaltıktan sonra ülkesine geri döndü.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.