Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Beyaz Saray'dan 'beyin göçü' Trump'ı zora soktu

Beyaz Saray’da istifalar ve işten çıkarmalar nedeniyle yaşanan 'beyin göçü' krize dönüştü
Sde Editör
01 Eylül 2018 20:12

EURONEWS

Beyaz Saray'da başkan ve ekibinin çalışma alanının bulunduğu 'Batı Kanadı'nda, özellikle hukuk ve iletişim servislerinde birçok danışman pozisyonunun doldurulamaması dikkat çekiyor. Son bir yılda Beyaz Saray’ın hukuk servisinin üçte birinin işine son verildi veya istifa etti.

Trump'ın işine son verdiği veya istifa etmek zorunda kalan danışmanların sayısı arttıkça, yerine gelecek personelin bulunması daha da zorlaşıyor. Bunun sebeplerinden biri de Trump yönetimini zora sokan Rusya soruşturması.

Rusya soruşturması danışmanları korkutuyor

Özel yetkili Savcı Robert Mueller'in yürüttüğü 2016’daki başkanlık seçimlerinde Rus müdahalesi soruşturması giderek Oval Ofise yaklaştı. Mueller’in yakında soruşturmayla ilgili raporunu yayınlaması beklenirken, Beyaz Saray'ın hukuk servisindeki personel eksikliği Trump yönetiminin elini daha da zayıflatıyor.


Öte yandan gelecek Kongre seçimlerinde Cumhuriyetçilerin çoğunluğu elde etmesi durumunda ülke siyaseti yeniden şekil alacak. Trump yönetiminin zorluk çektiği bu siyasi ve hukuki süreçte birçok nitelikli danışman adayı, kariyerleri için şimdilik Beyaz Saray'da görev almaktan kaçınıyor.

AP haber ajansına konuşan, ismini vermek istemeyen eski ve mevcut 9 Beyaz Saray danışmanı yaşanan personel krizinden dolayı endişelerini dile getirdi.

Azil süreci tartışmaları büyüyor

Başkan Trump'ın eski iki yakın çalışanı hakkında yargı cephesinde son günlerde yaşanan gelişmeler azil sürecinin başlayabileceğine dair tartışmaların yaşanmasına yol açtı.

Kongre seçimlerinden Demokrat Parti'nin galip çıkması durumunda kendisini görevden almayı deneyeceklerini ifade eden Trump, "Benimle ilgili görevden azil süreci başlarsa piyasalar çöker" iddiasında bulunmuştu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.