Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD Senatosu, Suudi Arabistan'a Füze ve Silah Satışını Engelleyecek Tasarıyı Reddetti

ABD Senatosu, gelişmiş havadan havaya güdümlü füze sistemlerinin ve diğer ağır silahların Suudi Arabistan'a satışının engellenmesini öngören yasayı reddetti.
SDE Editör
08 Aralık 2021 11:02
A+
A-

Salı günü yapılan oylamada, Cumhuriyetçi Senatörler Rand Paul ve Mike Lee'nin, Demokrat Senatör Bernie Sanders'ın desteğiyle sunduğu yasa tasarısı 67'ye 30 oyla reddedildi.

Birçok ABD'li Senatör, Suudi Arabistan'ı Orta Doğu'daki ülke çıkarları açısından önemli bir müttefik olarak kabul ediyor. Ancak Yemen'de yıllardır süren ve dünyanın en büyük insani krizlerinden birine yol açan iç savaşta aldığı tutum nedeniyle Riyad, son yıllarda ABD'li politikacılar tarafından da sert şekilde eleştiriliyor.

Tasarıya destek konuşması yapan Sanders, "Suudi Arabistan'a daha fazla füze vermek bu çatışmayı büyütmekten ve halihazırda büyüyen yangına daha fazla benzin dökmekten başka bir işe yaramaz" dedi.

Tasarıyı sunanlar ve destekleyenler, Riyad'dan sivilleri vurmama sözü almadan askeri ihracat yapılmasına karşı çıkıyor. Satışın yapılmasından yana olan senatörler ise Joe Biden yönetiminin halihazırda Suudi Arabistan'a bazı büyük çaplı taarruz silahlarının satışını yasakladığını hatırlatıyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.