Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD İstihbaratının Başı Değişiyor

Trump, Rusya ve İran konularında ters düştüğü Ulusal İstihbarat Direktörü Coats'un görevi bırakacağını açıkladı. Trump, bu kritik göreve Cumhuriyetçi Parti'nin Teksas milletvekili John Ratcliffe'i getirmek istediğini duyurdu
SDE Editör
29 Temmuz 2019 10:00
A+
A-

ABD Başkanı Donald Trump sosyal medyadan yaptığı açıklamayla  Rusya ve İran konularında görüş ayrılığı içinde olduğu Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats'un gelecek ay görevi bırakacağına dair haberleri teyit etti. ABD Başkanı, gönlünde yatan halefi de açıkladı. Trump, bu kritik göreve Cumhuriyetçi Parti'nin Teksas milletvekili John Ratcliffe'i getirmek istediğini duyurdu:

"Son derece saygın Kongre üyesi John Ratcliffe'in tarafımdan Ulusal İstihbarat Direktörlüğüne aday gösterileceğini duyurmaktan memnuniyet duyarım."

Teksalı John Ratcliffe, Trump'ın en ateşli destekçilerinden biri olarak tanınıyor.

Özellikle Rusya, İran ve Kuzey Kore ile ilgili değerlendirmelerinde Trump'la ters düşen Dan Coats'un görevi bırakacağı haberi, ABD ile İran arasındaki gerilimin tavan yaptığı bir dönemde geldi.

İran’ın gelecekte askeri potansiyelini arttırmaya devam edeceğini de söyleyen Dan Coats, Tahran'ın ABD’ye tehdit oluşturduğunu ileri sürmüştü.

"İran’ın bölgesel hırsaları ve askeri gücünü arttırma hamleleri büyük bir ihtimalle ABD’nin çıkarları için tehdit oluşturacak" iddiasında bulunan Coats, ABD ile müttefiklerinin Basra ve Umman Körfezleri ve Hürmüz Boğazı’ndaki askeri ve ticari gemilerine yönelik provokasyonların sayısının artabileceğine dair bir senaryo çizmişti. 

Geçtiğimiz gün Trump Twitter'dan ABD istihbaratının yöneticilerinin 'pasif ve naif olduğu, okula geri dönmeleri gerektiğine' dair açıklamada bulunmuştu. Cumhuriyetçi Parti'nin Teksas milletvekili John Ratcliffe Trump'ın en koyu destekçilerinden biri...

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.