Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD Başkanı Biden: "Siber Saldırılar Sıcak Savaşa Dönüşebilir"

ABD Başkanı Joe Biden günün birinde büyük bir güçle sıcak savaşa girilecek olursa bunun siber saldırılar nedeniyle olacağını söyledi.
SDE Editör
28 Temmuz 2021 09:48
A+
A-

DW

Amerikan şirketlerine yönelik son dönem artan siber saldırılara dikkat çeken ABD Başkanı Joe Biden, bu saldırıların sıcak savaşa dönüşebileceğini söyledi.

Ulusal İstihbarat Direktörü Ofisi'ne ziyaretinde bir konuşma yapan Biden, "Sanıyorum eğer bir savaşa, büyük bir güçle çatışmanın olduğu gerçek bir savaşa girecek olursak, bunun etkileri büyük olan siber bir ihlalin sonucunda gerçekleşecek olması daha muhtemel" dedi. Biden "Bunun olma ihtimali - beceriler gibi - geometrik olarak artıyor" diye ekledi.

Çin ve Rusya

Washington, Rusya ve Çin'den gelen siber tehlikenin arttığı kanaatinde. Konuşmasında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile birlikte oldukça uzun zaman geçirdiğini söyleyen Biden, "(Şi) dünyanın en güçlü askeri gücü, aynı zamanda 2040'ların ortasına kadar en büyük, önde gelen ekonomisi olma konusunda son derece ciddi" dedi.

ABD Başkanı Rusya'yı da 2022 yılında yapılacak ABD Kongresi seçimlerine müdahale etmekle suçladı. "Bakın Rusyadaha şimdiden 2022 seçimleriyle ilgili ne yapıyor" diyen Biden, Moskova'nın "yanlış bilgilendirme" faaliyetinde bulunduğunu ileri sürerek "Bu egemenliğimizin tamamen bir ihlalidir" diye konuştu.

Ulusal İstihbarat Direktörü, aralarında NSA, CIA ve FBI'ın da olduğu 17 farklı Amerikan istihbarat örgütünün bulunduğu ABD İstihbarat Topluluğu'na başkanlık ediyor. Görevi 21 Ocak'tan bu yana ABD tarihinde bu görevdeki ilk kadın olan Avril Haines yürütüyor.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.