Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD: "Anlaşmaya varmış olsaydık Brunson evine dönmüş olurdu"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, "Türkiye ile bir anlaşmaya varmış olsaydık Pastör Brunson, diğer Amerikan vatandaşlarıyla birlikte buraya, evine dönmüş olurdu" dedi.
Sde Editör
08 Ağustos 2018 09:18

Basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorusunu yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, "Türkiye ile bir anlaşmaya varmış olsaydık Pastör Brunson, diğer Amerikan vatandaşlarıyla birlikte buraya, evine dönmüş olurdu" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Salı günü düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorusu üzerine, Türkiye'den iadesini istedikleri ev hapsindeki Amerikalı Pastör Andrew Brunson hakkında konuştu.

Nauert, ABD ile Türkiye'nin bir anlaşmaya varıp varmadığına ilişkin soruya, "Türkiye ile bir anlaşmaya varmış olsaydık Pastör (Andrew) Brunson, diğer Amerikan vatandaşlarıyla birlikte buraya, evine dönmüş olurdu" şeklinde yanıt verdi.

ABD'nin İstanbul Konsolosluğu'nda görevli olan Metin Topuz ve Adana Konsolosluğu'nda görevli olan Hamza Uluçay da tutuklu bulunuyor.

Bir gazetecinin ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım kararıyla ilgili bir gelişme olup olmadığına ilişkin sorusu üzerine ise Nauert şöyle konuştu:

"Bizim istediğimiz gelişme, Brunson'ın, yereldeki (tutuklu) personelimizin ve (tutuklu) diğer Amerikan vatandaşlarının evlerine dönmesi. Beklediğimiz gelişme bu ve henüz o noktada değiliz.'

Nauert, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun dün telefonda görüşmesini olumlu bir gelişme olarak yorumladı, ancak konu üzerinde herhangi bir ilerleme olup olmadığı yönünde bir açıklama yapmadı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.