Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

AB ülkeleri Venezuela’da Guaido’yu geçici başkan olarak tanımak için hazırlanıyor

Avrupa Birliği ülkeleri, Venezuela’da Juan Guaido’yu gelecek haftadan itibaren geçici başkan olarak tanımak için hazırlanıyor.
SDE Editör
02 Şubat 2019 12:11
A+
A-

EURONEWS

Reuters, AB içinde ortak bir karar almaktan kaçınan üye ülkelerin, Venezuela’daki siyasi krizin daha fazla tırmanmaması adına Juan Guaido’yu tanıma yolunda adım atarken, dikkatli bir dil kullanmayı tercih edeceklerini duyurdu.

AB diplomatlarına göre, İngiltere, Fransa, Almanya ve İspanya, gelecek haftadan itibaren Juan Guaido’yu geçici başkan olarak tanıma adına harekete geçecek.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya seçimlerin yenilenmesi için 8 gün mühlet veren AB ülkelerinin önemli bir bölümü, bu sürenin dolduğu ve herhangi bir adım atılmadığı gerekçesiyle gelecek haftadan itibaren adım atacak.

Dikkatli ve ihtiyatlı dil kullanılacak

Bu ülkeler, “Guaido’yu geçici başkan olarak tanıyoruz.” yerine, Guaido’ya geçici başkanlık rolü için desteği kabul ediyoruz.” ifadesiyle Meclis Başkanı’na olan desteklerini dile getirecek.

AB’li diplomatlara göre, Venezuela Anayasası’nın, “devlet başkanının yetkilerini kötüye kullanması durumunda meclis başkanına ülkeyi yönetmede tam yetki veren maddesi” Guaido’nun tanınması konusunda önemli bir yasal dayanak teşkil edecek.

AB Dışişleri Bakanlarının, dün, Bükreş’te düzenlenen toplantısında, Guaido’nun dünyanın diğer bölgelerindeki muhalifler için de örnek teşkil etmesinden endişe eden üye ülkeler, sadece gelecek seçimlere kadar Meclis Başkanı’nı destekleme kararı almıştı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.