Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Atina'dan 4'lü İttifak Çıktı

Yunanistan, ABD, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi anlaşmaya vardı
SDE Editör
07 Ağustos 2019 17:49
A+
A-

Yunanistan'ın başkenti Atina'da görüşme gerçekleştiren İsrail, ABD, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Yönetimi, Doğu Akdeniz'deki enerji meselelerini masaya yatırdı. ABD, İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan çok sayıda konuda anlaşmaya vardı.

Atina'da düzenlenen 1. Enerji Bakanları Toplantısında Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Costis Hatzidakis, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı George Lakkotripis, İsrail Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Yuval Steinitz ve ABD Enerji Kaynakları Dışişleri Bakanı Francis Fannon hazır bulundu. Yunanistan Enerji Bakanı toplantının "Uluslararası Hukuk ve daimi antlaşmaların lehine olduğunu ve bölgedeki istikrar ve işbirliğini hedeflediğini" belirtti. Hatzidakis, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Yunanistan, İsrail, Kıbrıs Rum Kesimi ve ABD'nin enerji, siber ve altyapı güvenliğindeki işbirliğini ilerletme kararı aldığını söyledi.

İsrail Enerji Bakanı Steinitz ise İsrail’den Mısır’a gaz ihracatının birkaç hafta içinde başlayacağını belirterek, "enerjinin Kıbrıs’ta olduğu gibi gerginlikler yaratabileceğini" söyledi. İsrailli bakan, "Kıbrıs’ın enerji kaynaklarını kullanma hakkını destekliyoruz" dedi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Enerji Bakanı Lakkotripis ise Türkiye'nin Doğu akdeniz'de yaptığı sondaj çalışmalarını ulusal sulardaki ihlal olarak değerlendirdi, Yunanistan, ABD ve İsrail'in kendilerine verdiği destekten memnuniyetini dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Enerji Kaynaklarından Sorumlu Müsteşarı Frank Fannon ise, enerjinin bölgede daha geniş siyasi istikrar için bir köprü olabileceğini dile getirdi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.