Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD'den Almanya'ya: Bize Borçlusunuz!

“Amerika Birleşik Devletleri, Almanya’nın Batı’nın bir parçası olarak kalmasına yardımcı olmak için çok şey feda etti"
SDE Editör
01 Ağustos 2019 13:41
A+
A-

Amerika Birleşik Devletleri'nin Almanya Büyükelçisi Richard Grenell, Hürmüz'deki petrol tankerlerini koruma misyonundaki isteksizliğin ardından Berlin'i sert şekilde eleştirdi.

Grenell, Augsburger Allgemeine gazetesine yaptığı açıklamada ABD'nin Hürmüz Boğazı'nda devriye gezecek olan uluslararası askeri koalisyon için Almanya'dan istediği yardım talebine "hayır" yanıtını vermesine ilişkin olarak "Avrupa'nın en büyük ekonomisi daha fazla küresel sorumluluk almak zorunda" ifadelerini kullandı. ABD'nin Almanya Büyükelçisi “Amerika Birleşik Devletleri, Almanya’nın Batı’nın bir parçası olarak kalmasına yardımcı olmak için çok şey feda etti" diyerek Berlin yönetimine "Bize borçlusunuz!" mesajı verdi. 

Grenell'in sözleri çarşamba günü Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın Hürmüz'deki koalisyona ülkesinin katılmayacağını açıklamasının ardından geldi. Washington katılım olması için Berlin'e resmi talepte bulunmuştu. Maas Almanya'nın İran ile ilişkilerde tansiyonu düşürmek istediğini ve gerilimin tırmanmasından kaçınmak istediklerini belirtti. ABD haftalardır Hürmüz Boğazı'nda askeri misyon için Almanya'nın desteğini almaya çalışıyor. 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.