Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Türkiye ile Kosova Arasında Savunma Alanında İlişkiler Gelişiyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Kosova'da Cumhurbaşkanı, Başbakan, Savunma Bakanı ile bir araya geldi.
SDE Editör
29 Aralık 2021 10:09
A+
A-
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye ve Kosova arasındaki ilişkilere ilişkin, "Savunma, güvenlik ve savunma sanayii alanlarındaki iş birliğimiz her geçen gün gelişmekte. Bunu da büyük bir memnuniyetle takip etmekteyiz." dedi.

Akar, Bosna Hersek ziyaretinin ardından Kosova'ya geçti.

Resmi ziyaret kapsamında geldiği başkent Priştine'de ilk olarak Savunma Bakanlığına giden Akar, Kosova Savunma Bakanı Armend Mehaj tarafından askeri törenle karşılandı.

Bandonun iki ülke ulusal marşlarını çalmasının ardından Bakan Akar, tören kıtasını selamladı. Törenin ardından iki bakan baş başa görüştü, heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.

Görüşme sonrası gerçekleştirilen ortak basın toplantısında konuşan Akar, "Değerli dostum" diye hitap ettiği Mehaj'a sıcak karşılamadan dolayı teşekkür etti.

Akar, görüşmelerde, Türkiye ve Kosova arasındaki gelişmeleri ele aldıklarını dile getirerek, "Son derece kapsamlı, yapıcı ve olumlu bir görüşme gerçekleştirdik." diye konuştu.

Tarihi geçmişi ve ortak değerleri olan iki ülke arasındaki ilişkileri "önemli" olarak nitelendiren Akar, şunları söyledi:
"Türkiye, bir Balkan ülkesi olarak Balkanlar'daki gelişmeleri yakından takip etmek durumundadır. Doğal olarak Kosova'nın da bizim çalışmalarımızda özel ve önemli bir yeri vardır. İlişkilerimizi, iş birliğimizi daha da geliştirmek, bu konuda olabildiğince somut destek sağlamak için devamlı görüşerek çözümler arıyoruz. Kosova'nın barış, istikrar, egemenlik ve toprak bütünlüğünü koruyarak hayatiyetini sürdürmesi konusu bizler için çok önemli.

Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesi, hemen ardından Türkiye'nin Kosova'yı tanımasıyla başlayan bu süreç son derece yapıcı ve başarılı bir şekilde devam etmektedir. Bir tarafta ekonomik konular dahil ilişkiler gelişirken diğer taraftan da askeri konularda iş birliğimizi sürdürüyoruz. Savunma, güvenlik ve savunma sanayii alanlarındaki iş birliğimiz her geçen gün gelişmekte. Bunu da büyük bir memnuniyetle izlemekteyiz."
 
FETÖ ile mücadele

Kosova'nın Avrupa Atlantik kurumlarıyla ilişkisinin gelişmesine yönelik de Türkiye'nin katkılarına dikkati çeken Akar, "Geçtiğimiz aylarda maalesef kuzeyde bazı sıkıntılar oldu, gerilim biraz yükseldi. Bunu endişe ile takip ettik ama geldiğimiz noktada oradaki durumun sakinleşmesini de büyük bir memnuniyetle takip ediyoruz. Priştine ve Belgrad diyaloğunun çok önemli olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu diyalogla birlikte bölgedeki barış ve istikrarın gelişmesi için yapılan çalışmaları da tamamen destekliyoruz." dedi.

Akar, FETÖ ile mücadele konusuna da değinerek, "FETÖ ile mücadelenin burada somut şekilde sonuçlanması için karşılıklı görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu sadece ülkemiz için değil aynı zamanda Kosova için de bir tehdide dönüşebilir. Bunun da sizler tarafından bilinmesini arzu ediyoruz. Bu konuda Kosovalı dostlarımızdan somut adımlar bekliyoruz." diye konuştu.
 
Milli Savunma Bakanı Akar, Kosova Başbakanı Kurti ile bir araya geldi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kosova Başbakanı Albin Kurti ile görüştü.

Akar, resmi ziyaret kapsamında geldiği Kosova'da, Savunma Bakanı Armend Mehaj ve Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile görüşmesinin ardından Başbakanlığa geçerek Başbakan Kurti ile bir araya geldi.

Görüşmede, iki ülke arasındaki askeri eğitim ve savunma sanayi alanlarında iş birliğinin daha geliştirilmesinin gerekliliği, Kosova'nın Kudüs'te açtığı büyükelçilikten duyulan rahatsızlık ve FETÖ ile mücadelede somut tedbirlerin alınması vurgulandı.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı kabul etti

Akar, resmi ziyaret kapsamında geldiği başkent Priştine'de Savunma Bakanlığının ardından Cumhurbaşkanlığına geçti.

Cumhurbaşkanı Osmani tarafından kabul edilen Akar, görüşmede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını iletti, Türkiye'nin Kosova'nın barış ve istikrarına verdiği önemi belirtti.

Türkiye ve Kosova arasında savunma, güvenlik ve savunma sanayi alanlarında iş birliğinin daha da geliştirilmesinin önemini de dile getiren Akar, Kosova'nın Kudüs'te büyükelçilik açmasından duyulan rahatsızlığı ifade etti, bunun Kosova'nın başka ülkeler tarafından tanınmasına engel olduğunu kaydetti.

Bakan Akar, FETÖ ile mücadeleyle ilgili somut tedbirler alınmasına da vurgu yaptı.

Türkçe diyaloğu

Öte yandan görüşmenin başlangıcında Bakan Akar ile Cumhurbaşkanı Osmani arasında "Türkçe" konusunda sıcak, samimi bir diyalog gerçekleşti.

Kullandığı birkaç Türkçe ifadenin ardından "Türkçemi biraz daha geliştirmem, daha Türkçe öğrenmem gerek." diyen Osmani'ye Bakan Akar, "Türkçeniz gayet iyi, tebrik ediyorum." karşılığını verdi.

 
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.