Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
"Yahudileri Topraklarında İstemeyen ABD İsrail'in Kurulmasına Göz Yumdu"
SDE'de düzenlenen Ortadoğuda Güncel Sorunlar toplantısına katılan konuşmacılar çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Rus Araştırmacı Dr. Kirpichenok'a göre "İsrail Yahudiler İçin Bir Sürgün"... Rus Araştırmacı Dr. Leonid Savin ise bölgemizde yapılan hiçbir batılı projenin başarılı olmayacağını vurguladı.
22 Ekim 2019 13:27

Stratejik Düşünce Enstitüsünde (SDE) "Orta Doğu'da Güncel Gelişmeler" toplantısı yapıldı. Toplantıya katılım oldukça büyüktü. SDE Başkan Yardımcısı Alper Tan’ın başkanlık ettiği toplantıya Rus araştırmacı Dr. Artem Kirpichenok ve Dr. Leonid Savin ile SDE Savunma ve Güvenlik Kurulu üyesi Tümgeneral (E) Mehmet Özoğul ve Tümgeneral (E) Taner Düvenci konuşmacı olarak katıldı. Toplantıda Rusya, Çin ve ABD Büyükelçiliklerinden diplomatlar da hazır bulundu.

SDE Başkanı Muhammet Savaş Kafkasyalı, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'yla Amerika Birleşik Devletleri karşısında sağladığı kazanımı değerledirdi. "ABD bu zamana kadar uluslararası sistemin birçok unsurunu biliyordu ancak bizi bilmiyordu. Çünkü bugüne kadar hiç bizimle doğrudan karşı karşıya gelmemişti. Bence bildiğine de hiç sevinmedi. Bir haftadır ne yaptığını bilemez bir ABD var... Amerika Birleşik Devletleri bakkal hesabıyla birşeylerin yapılamayacağını anlamıştır" diye konuştu. 

"İsrail Yahudiler İçin Bir Sürgün"

Rus Arşatırmacı Dr. Kirpichenok, İsrail-Filistin krizinin kökenleri ve Yüzyılın Anlaşması'na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kirpichenok, ABD'nin İsrail-Filistin meselesinin çözümü konusunda açıklaması beklenen "Yüzyılın Anlaşması"nın İsrail'in iç politikasına yönelik bir hamle olduğunu söyledi.

İsrail ile Filistin arasındaki krizin çok yönlü ve karmaşık unsurları barındırdığının altını çizen Dr. Kirpichenok, "ABD'nin 'Yüzyılın Anlaşması'na ilişkin detayları yakın zamanda açıklayacağını düşünmüyorum." ifadesini kullandı.

Kirpichenok, "Dünyadaki İsrail toplumu, yüzlerinde bir maskeyle dolaşıyor ama aslında bu maskenin ardında çok sayıda tartışma ve anlaşmazlık yatıyor." şeklinde konuştu. "İsrail, bir ABD projesi değil İngiltere projesiydi. İsrail devleti İngiltere desteğiyle kuruldu." diyen Kirpichenok, ABD ve İsrail arasındaki iş birliğinin ise 1967'deki Altı Gün Savaşı'ndan sonra başladığını anımsattı. Kirpichenok, bu savaşta İsrail'in diğer Arap ülkelere karşı askeri gücünün ne kadar üstün olduğunu ABD'ye gösterdiğini kaydetti.

Kirpichenok, dünyanın çeşitli yerlerine göç eden Yahudilerin gittikleri bölgelerde hoş karşılanmadığını, bu durumun dünyada antisemitizmin başlangıcı olduğunu söyledi. 

"ABD İsrail'in Kurulmasına Göz Yumdu"

ABD'nin İsrail'in kurulmasındaki rolüne değinen Kirpichenok, "ABD, Filistin'in bölünmesi ve İsrail'in kurulmasına göz yumdu çünkü Yahudi göçmenleri kendi topraklarında istemiyordu." dedi.

Kirpichenok, Sovyet Yahudilerinin de 1980'lere kadar ABD'ye göç etme hakkı olduğunu ancak bunun İsrail'den gelen baskılar sonucu engellendiğini belirterek, "O dönem dünyadaki tüm Yahudiler İsrail'e göç etmeye zorlanıyordu ve bu durumdan tabii ki Yahudiler memnun değildi." şeklinde konuştu.

Avrupa'da 1990'larda çok sayıda Yahudinin sırf İsrail'e göç etmek zorunda kalmamak için sokaklarda yaşadığını anımsatan Kirpichenok, "Yahudiler için İsrail aslında vadedilmiş toprak değil bir sürgündür." ifadesini kullandı.

“Batılı Projeler Başarısız Olacak”

Rus Araştırmacı Dr. Leonid Savin ise orta doğuda yeni bir döneme geçildiğine vurgu yaptı.

“Batılı projeler bu bölgede başarısız oldular. Önümüzdeki 10 yıllar için ortak bir strateji oluşturulmalı. Dışardan gelecek kimsenin domine etmediği ancak bütün bölge aktörlerinin dâhil olduğu bir proje ve strateji öngörüyoruz. Ulusal bütün birimlerin buna dâhil olmasını istiyoruz. Bizim için önemli olan bölgede kendi değerlerimizin, fikirlerimizin çalışıyor olması” dedi...

“ABD Bölgede Fonksiyonunu Kaybetti”

Rus Araştırmacı Dr. Savin Türkiye’nin Suriye’de başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrası ABD askerinin Suriye’den çekilmesini yorumladı. Savin, “Rusya, ABD askerlerinin çekilmesinden dolayı çok mutlu. Biz bunu ABD’nin fonksiyonunu kaybetmesi olarak nitelendiriyoruz” diye konuştu.

Dünyada değer yargılarının değiştiğine dikkat çeken ve bölgede yaşanan değişimi buna bağlayan Savin din anlayışının yükselişe geçtiğine dikkat çekti. “Dinin yükselişini görüyoruz. Bu sadece siyasi İslam’ın yükselmesi gibi düşünülmemeli, siyasi Hristiyanlığın yükselmesi olarak da düşünmeliyiz” dedi.

“ABD NATO’yu Kendi Etkisi İçin Kullanıyor”

Rus Araştırmacı Dr. Savin, NATO’nun varlığını ve işlevini de eleştirdi.

“NATO üye devletlerini koruyan bir örgüt olmaktan ziyade ABD'nin kendi etkisini yükseltmek için kullandığı bir araç pozisyonunda. Birçok Avrupa ülkesinin bundan memnun olmadığını görüyoruz. Avrupalıların NATO’dan mümkünse ayrılıp kendi ordularını kurma hayali olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda Rusya Şangay örgütünün de aktif rol oynaması için çaba sarfediyor. NATO’nun kendini reforme etmesi gerekir. Bunu yapmazsa bazı ülkeler buradan ayrılacaktır. Çünkü NATO sadece ülkeleri koruyan bir örgüt olarak görünmesine rağmen aslında bunun çok doğru olduğunu söyleyemeyiz. Kendi içerisinden de çok fazla eleştiri alıyor. Eninde sonunda birçok NATO ülkesinin NATO’dan ayrılacağını düşünüyoruz.”

“Asıl Mesele Cetvelle Çizilen Yapay Sınırlar”

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Tümgeneral (E) Mehmet Özoğul ise “Orta doğu’daki asıl mesele cetvelle çizilen yapay sınırlar. Suriye’de ciddi vekâlet savaşı örnekleri görüyoruz. Terör örgütlerine, terör örgütlerini yok etmek için 35 bin tır silah verildi” diye konuştu.

“Son Cephe Savaşı Irak Savaşı’ydı”

Tümgeneral (E) Taner Düvenci son cephe savaşının Irak Savaşı olduğunu vurguladı “Suriyede birbiriyle çatışan 250 grup var. Artık savaşlar doğrudan doğruya iki ülkenin çatışması değil. Bu grupların bir kısmı ülkeler tarafından desteklenmekte. Savaşın düzeni yok” dedi.